avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate melveniva2000

Activitate melveniva2000

Legislatia Contributiilor sociale aplicabile in tarile U;E. ;Un asigurat intr'o tara U.E are nevoie de a as asigura si in alta tara UE pt a lucra aici?
Contributiile Sociale platite intr'un Stat UE acopera necesitatile dfe contributii sociale in toate statele UE?
Sunt Cetatean Francez (de origine Romana) din Ianuarie 1977 , pensionar din 01/01/2008 si acoperit de sistemul frncez de Securitate sociala si de pensii. Am creat un PFA pe 01/09/2010 -Consultanta in Ingineria exploatarii Petroliere. Am avut Contracte de Consultanta cu PETROM in 2011 si cu Gazprom:/Total/Statoil pt proiectul Stockmann LNG pt primele luni din 2012 cand Proiectul a fost suspendat. in Mai 2012. PFA-ul meu a fost suspendat in 17/05/2013;. Mai bine de 5 ani dupa incetarea contractelor mele de consultanta ANAF incepe sa ma bombardeze cu cereri de plata de CAS pt perioadele activitatiilor mele din 2011 si 2012. Gasesc inacceptabila actiunea ANAF mai ales ca eu nu primesc nicio pensie sau o acoperire de asigurare de sanatate in Romania. Tinand cont de termenii de timp scursi cererea de plata CAS a ANAF nu este considerata prescrisa?