avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate MisterDanny

Activitate MisterDanny

Răspuns la discuția Restituire garantie
Totul este plătit la zi, dar proprietarul spune ca nu am respectat contractul, ca este vina mea pentru apariția mucegaiului prin casa și ca nu vrea să-mi restituie garanția din moment ce eu plec înainte de terminarea contractului.

ynocentta a scris:

Trebuie sa aveti in vedere ca intretinerea se calculeaza si se afiseaza pentru una sau chiar doua luni in urma
Functie de garantia avansata,proprietarul ,daca nu aveti restante la intretinere este obligat sa va restituie diferenta de garantie intre cota lunara intretinere si suma avansata de dv

Bună ziua!
Întâmpin următoarea situație :

De aproape 4 luni stau în chirie. Din momentul ce a venit iarna, a început sa apară ușor ușor mucegaiul la geamuri și în baie.

Am vorbit cu proprietarul, i-am explicat situația și a spus sa vad cu Savo. Am dat, a dispărut pentru o vreme dar a reapărut de curând, foarte mult.

Mereu am aerisit casa, dar proprietarul spune ca este vina mea ca nu aerisesc și ca a apărut muceiagul. Acuma, bucătăria are peretele ud din cauza unui vecin de deasupra și în același loc este și mucegai. Eu vreau sa ma mut dar proprietarul nu vrea să-mi restituie garanția.

Ce pot face pentru a primi garanția înapoi?