avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restituire garantie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restituire garantie

Bună ziua!
Întâmpin următoarea situație :

De aproape 4 luni stau în chirie. Din momentul ce a venit iarna, a început sa apară ușor ușor mucegaiul la geamuri și în baie.

Am vorbit cu proprietarul, i-am explicat situația și a spus sa vad cu Savo. Am dat, a dispărut pentru o vreme dar a reapărut de curând, foarte mult.

Mereu am aerisit casa, dar proprietarul spune ca este vina mea ca nu aerisesc și ca a apărut muceiagul. Acuma, bucătăria are peretele ud din cauza unui vecin de deasupra și în același loc este și mucegai. Eu vreau sa ma mut dar proprietarul nu vrea să-mi restituie garanția.

Ce pot face pentru a primi garanția înapoi?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:52, 7 Decembrie 2021
Trebuie sa aveti in vedere ca intretinerea se calculeaza si se afiseaza pentru una sau chiar doua luni in urma
Functie de garantia avansata,proprietarul ,daca nu aveti restante la intretinere este obligat sa va restituie diferenta de garantie intre cota lunara intretinere si suma avansata de dv
Totul este plătit la zi, dar proprietarul spune ca nu am respectat contractul, ca este vina mea pentru apariția mucegaiului prin casa și ca nu vrea să-mi restituie garanția din moment ce eu plec înainte de terminarea contractului.

ynocentta a scris:

Trebuie sa aveti in vedere ca intretinerea se calculeaza si se afiseaza pentru una sau chiar doua luni in urma
Functie de garantia avansata,proprietarul ,daca nu aveti restante la intretinere este obligat sa va restituie diferenta de garantie intre cota lunara intretinere si suma avansata de dv

In conditiile in care sunteti cu plata la zi intretinere,refuzul restituirii garantiei reprezinta abuz
Notificati oficial proprietarul cu obligatia restituirii avansaului -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uscătorie bloc cristina55 cristina55 Buna ziua Am și eu o problemă cu o vecină,care folosește uscătoria blocului de cca 1 an,in scopul de-aș întinde hainele. Problema este că,aceasta ... (vezi toată discuția)
Apartamente alaturate neincalzite dinculeana dinculeana Buna ziua, Am si eu o problema . Locuiesc la etajul 3 al unui bloc care este debransat de la sistemul centralizat de caldura din anul 2003-2004. Aproape ... (vezi toată discuția)
Mucegai peste tot in locuinta, din noiembrie 2021 pana in prezent - fara a se lua vreo masura din partea proprietarului in acest sens. ce masuri pot lua contra proprietarului? Kate Claudia Kate Claudia Buna ziua! Ma confrunt cu o problema destul de grava in ultimele luni si nu stiu ce e de facut sau cum pot sa o rezolv. Din Octombrie 2021 am semnat un ... (vezi toată discuția)