avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate ivvanka

Activitate ivvanka

Buna ziua,
M-am inscris la un concurs pentru ocuparea unui post vacant la o institutie de invatamant superior, inainte de inscriere am cerut verificarea dosarelor pentru confirmarea indeplinirii conditiilor de concurs. La o zi dupa inscriere am fost sunata pentru a mi se comunica ca nu indeplinesc conditiile de experienta in domeniul economic. Am dorit sa ma retrag din concurs, dar mi s-a spus ca nu pot retrage dosarul, pot doar sa primesc o copie. As dori sa recuperez adeverinta medicala si cazierul in original pentru inscrierea la un alt concurs.
Cum pot proceda in acest caz pentru recuperarea dosarului? Pot depune o cerere de restituire dupa respingerea dosarului sau cerere de retragere din concurs? Multumesc.
Buna ziua,
Sunt angajata in sistemul medical public ca registrator medical cu jumatate de norma. Am solicitat incetarea cotractului de munca cu acordul partilor, insa angajatorul nu este de acord deoarece nu are inlocuitor.
Doresc sa inaintez demisia, aceasta isi produce efectele pe durata starii de alerta sau exista o alta cale de a rezolva problema in cauza?
Multumesc.