avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate MariOch

Activitate MariOch

Am solicitat ITM-ului articolul deoarece voiam sa știu dacă amenda a fost intr-adevar pentru neplata drepturilor salariale sau pur și simplu au dat o amenda oarecare. Situația este oricum mai complicata deoarece am primit de la fostul angajator prin e-mail decizia de încetare a contractului de munca "de comun acord" imediat după vizita celor de la ITM, ori noi am avut o discuție telefonica prin care am specificat ca voi semna demisia în momentul în care îmi voi primi drepturile salariale.


Cornel Vasile a scris:

Cred ca in baza Legii 108/1999 a fost amendat .... în instanță puteți depune fotocopie de pe răspunsul ITM-ului.

Bună ziua. Am făcut o sesizare la ITM pentru neplata salariului de către fostul angajator iar ei au răspuns ca respectivul a fost amendat. Am cerut mai departe sa știu sub ce lege și sub ce articol a fost amendat ca să pot merge mai departe în instanta iar răspunsul lor a fost "societatea a fost sancționată pentru neplata salariilor." pot da și ITM în judecata pentru favorizarea angajatorului?