avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate 6Victor7

Activitate 6Victor7

Răspuns la discuția Noua lege a pensiilor
Total puncte 100,39561
Puncte aflate în plată 5,66254

După calcul mi-a ieșit 5,6623124
Răspuns la discuția Noua lege a pensiilor
Aveți dreptate
Am verificat decizia și la rubrica respectivă este menționat de două ori 25 de ani
Răspuns la discuția Noua lege a pensiilor
Am inteles . Nu putem face un calcul pentru ca nu cunoastem VPR din 2025 . Simplu . Multumesc pentru raspuns
Din cauza indicelui de corectie pierd un punct din punctajul mediu anual . Punctele de stabilitate se adauga la totalul de puncte realizate ?
Răspuns la discuția Noua lege a pensiilor
1 ) Stagiul total de cotizare realizat :48 de ani 10 luni si 20 de zile
2 ) din care:
in conditii normale de munca 1 an , o luna si 3 zile
in conditii speciale de munca 27 ani 4 luni 2 zile
in gr. II (Legea nr. 311/977 ) 4 ani 8 luni 14 zile
Stagiul complet de cotizare : 32 de ani , o luna si 19 zile
3) mai 2020
Răspuns la discuția Noua lege a pensiilor
editat
Noua lege a pensiilor

Vă salut cu respect !
Apelez la ajutorul dv. pentru o nelămurire :
În ianuarie 2024 , toate pensiile vor fi mărite . În septembrie 2024 , dacă intră în vigoare noua lege a pensiilor , se va face o recalculare a tuturor pensiilor . Asta nu înseamnă că toate vor crește . Beneficiez de o pensie decentă , obținută prin muncă cinstită și în condiții grele . Am un total de 100 de puncte . După ce formulă de calcul aflu când voi beneficia de următoarea mărire ?
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Decretul 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României nu cumva imi prelungeste cu un an termenul de prescriptie ?
Prescriptie pentru drepturi salariale ?
Buna ziua tuturor , am nevoie de un raspuns de la dv .
Am iesit la pensie pentru limita de varsta in urma cu 3 ani si nu am primit drepturile banesti ce mi cuveneau - salarii compensatorii si o prima anuala , care erau trecute in contractul colectiv de munca .
Fostul angajator poate invoca termenul de prescriptie privind plata acestor drepturi daca le cer in instanta ?
Multumesc pentru raspunsuri !