Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prescriptie pentru drepturi salariale ? Buna ziua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prescriptie pentru drepturi salariale ? Buna ziua tuturor , am ...

Prescriptie pentru drepturi salariale ?
Buna ziua tuturor , am nevoie de un raspuns de la dv .
Am iesit la pensie pentru limita de varsta in urma cu 3 ani si nu am primit drepturile banesti ce mi cuveneau - salarii compensatorii si o prima anuala , care erau trecute in contractul colectiv de munca .
Fostul angajator poate invoca termenul de prescriptie privind plata acestor drepturi daca le cer in instanta ?
Multumesc pentru raspunsuri !
Intr-adevar, fostul angajator poate invoca termenul de prescriptie privind plata acestor drepturi daca le cereti in instanta.
Buna ziua,
se poate face si o notificare oficiala prin avocat prin care cereti sumele de bani ce vi se cuvin, astfel il puneti in intarziere si intrerupeti un eventual termen de prescriptie care a inceput sa curga. Insa, e nevoie de o analiza mai detaliata a situatiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Decretul 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României nu cumva imi prelungeste cu un an termenul de prescriptie ?