avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut2980

Activitate Ionut2980

Buna ziua! Starea de sanatate a mamei nu este una buna si tocmai de aceea am intrebat. Nu vreau sa sar randul. Dar ceea ce imi doresc este ca locuinta dobandita de catre parinti pe parcursul casniciei lor sa fie mostenita in totalitate de catre copilul lor dupa ce moare si tata chiar daca el se recasatoreste intre timp si ramane in viata noua sotie. A nu ma face inteles gresit ca dupa moartea mamei locuinta sa-mi revina automat mie si sa sar peste tata. Prin urmare ce as putea sa fac incat sa nu am probleme in aceasta privinta ?
Sa inteleg ca viitoare sotie nu va beneficia de locuinta atat timp cat eu o mostenesc sau imi este donata ? Acest aspect e valabil fiind necasatorit sau casatorit ? Din cate stiam dupa anumita perioada de timp sotia beneficiata de bunurile mele proprii chiar daca au fost mostenite ? Este adevarat ?
Buna dimineata!
Am nevoie sa ma ajutati in privinta unor lucruri pe care nu le cunosc destul de clar. Sunt singurul copil la parinti iar parintii au dobandit impreuna pe parcursul casniciei o locuinta, fiind totodata ambii proprietari in acte. Intrebarea este urmatoare: In cazul in care decedeaza mama iar tata se recasatoreste noua sotie are dreptul la locuinta ? In cazul in care are ce trebuie sa fac atat timp cat ambii parinti sunt in viata in asa fel incat daca mama decedeaza iar tata se recasatoreste noua sotie sa nu aiba dreptul la locuinta parintilor mei pe care au dobandandit-o pe parcursul vietii. A doua intrebare: Fiind singurul fiu la parinti, iar pe parcurs ma voi casatorii si parintii mei vor deceda dupa ce eu m-am casatorit, sotia mea are dreptul la locuinta parintilor chiar daca eu m-am casatorit cu ea atunci cand parintii mei traiau si erau ambii proprietari in acte ? In cazul in care are dreptul cum as putea sa protejez locuinta fara ca eu sa nu fiu nevoit sa impart cu ea daca se pune problema de divort. Va multumesc anticipat!