avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate Ana-Maria2010

Activitate Ana-Maria2010

Bună ziua.Locuiesc cu soțul in Germania.Avem o problemă cu fosta lui concubina cu care are un copil de 11 ani.Pana acum 4 luni i-a trimis sotul in fiecare lună 200 de euro si de ziua lui sau Sărbători cate 500 de euro.Am încercat să obtinem o hartie să de la fosta concubina sa reusim sa ii obtinem alocația de aici din Germania insa ea refuză coopereze.Din cauza pandemiei sotu a întrat in salariat cu jumătate de norma și nu am mai putut trimite pe numele ei insa mama sotului meu i-a dat banii in mâna lunar in ultimile 4 luni.Precizez ca Concubina fără loc de muncă în toți acești ani,si-a achiziționat un apartament și o mașină iar copilul nu are acces la bani.Ultimii bani de 400 de euro au fost ceruti de concubina sub pretextul că copilul vrea bicicletă însă nu i-a cumpărat nimic.Iar acum ca nu am mai avut 500 de euro să îi punem de Crăciun nu lasă copilul să vorbească la telefon si ne-a amenințat că ne da in instanta pentru neplata pensiei alimentare.Concubina mai are o fată de 3 ani cu alta persoana care de asemenea nu avea loc de munca si evident s-au folosit de banii care ii trimitea soțul meu lunar pentru copil.
Noi avem chitanțele de la western union pentru toti bani care i-am trimis până acum,însă nu putem dovedi plata pentru ultimele 4 luni.
Cum ne sfătuiți să procedăm?