avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate Seb O

Activitate Seb O

Exact, fostul proprietar a avut termen 45 de zile timp in care am discutat telefonic si i-am trimis si sms uri cerandu-i sa isi ridice lucrurile. De fiecare data mi-a promis ca o va face invocand diverse pretexte pentru intarziere. Cele 45 de zile au expirat luni deci consider ca nu mai am obligatii fata de el.

pop_m a scris:

Si daca fostul proprietar nu mai e de gasit? Sau zice ca nu il intereseaza? Ramane omu' cu paguba, presupun (costurile, timpul pierdut, etc).
Desi sunt de acord cu dumneavoastra, solutia cea mai corecta si "respectuoasa" fata de proprietatea altuia e depozitarea bunurilor intr-un spatiu adecvat, nu vad care ar fi impedimentele legale ca, dupa somarea fostului proprietar sa isi ridice bunurile, in caz ca acesta nu se conformeaza, aceste bunuri sa ajunga la gunoi. Pana la urma, fostul proprietar a avut la dispozitie, inteleg, 45 zile ca sa elibereze imobilul vandut, nu? Inactiunea lui arata o lipsa totala de interes.

Multumesc pentru raspuns, o sa fac poze si o sa inventariez bunurile ramase intr-un proces verbal. L-am instiintat deja printr-un mesaj sms, ii voi trimite si prin posta.

Temerea mea e ca ma poate actiona in instanta pentru a imi pretinde plata unor despagubiri pentru bunurile sale depozitate in apartamentul meu dar nu cred ca are sanse de succes intrucat termenul de eliberare al apartamentului a expirat deja nu?
Buna ziua,

Am cumparat un apartament si prin contract proprietarul a avut la dispozitie un termen de 45 zile pentru a il elibera de bunuri mobile. Cele 45 de zile au trecut, nu il mai gasesc la telefon, nu raspunde la mesaje.

Avand in vedere ca am access in apartament (am cheile date de proprietar) pot sa debarasez eu mobila ramasa si lucrurile sale ramase (haine, carti, diverse) sau exista un risc din punct de vedere legal?
Mentionez ca vreau sa fac debarasarea cu o firma cu atestat de colectare deseuri si toate lucrurile sale ramase vor fi duse la deseuri / groapa de gunoi.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebare,
Seb