avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea198912

Activitate Andreea198912

Mulțumesc tare mult
Buna seara. Am și eu o mica problema la care sper sa aflu răspuns. Am divortat de 8 ani și tatal copilul niciodată nu mi-a plătit pensia alimentara la valoarea care trebuie. In sentința de divort e stabilita la 25 la suta din veniturile nete. El munceste in Norvegia și câștigă foarte bine și copilului ii plătește 250 de lei pe luna pensia de intretinere. Știu ca sentința mea este executorie dar având în vedere ca nu locuiește intr-un stat UE nu știu dacă se poate face ceva. Mulțumesc
La Turda, județul Cluj se judeca

Andreea198912 a scris:

Ancheta sociala s-a dispus la locuințele părinților de aici din tara. Nu unde vom sta 2 luni în Anglia. Nu înțelegem ce s-a putut intampla

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Vorbiți cu avocata sa aveți și legalizată hotărârea în aceeași zi cu redactarea făcută.
Altfel nu mai plecați în acea zi.
În ce oraș v-ati judecat?

Trebuie studiat dosarul pentru a se vedea ce s-a întâmplat.
În mod normal nu trebuia dispusa ancheta dar dacă nu locuiți la hotel ci într-o casa apar alte discuții care țin de igiena locuinței, etc.
Avocatul trebuia sa gândească ca 2 luni este mult și o ancheta poate surveni și sa fi anticipat acest lucru.
Un avocat bun are mereu soluții de avarie sau un plan B.

Daca mergeati la hotel nu se făcea ancheta sociala.
Sa stiti pe viitor acest lucru și sa deschideți procesul din timp.




Ancheta sociala s-a dispus la locuințele părinților de aici din tara. Nu unde vom sta 2 luni în Anglia. Nu înțelegem ce s-a putut intampla

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Vorbiți cu avocata sa aveți și legalizată hotărârea în aceeași zi cu redactarea făcută.
Altfel nu mai plecați în acea zi.
În ce oraș v-ati judecat?

Trebuie studiat dosarul pentru a se vedea ce s-a întâmplat.
În mod normal nu trebuia dispusa ancheta dar dacă nu locuiți la hotel ci într-o casa apar alte discuții care țin de igiena locuinței, etc.
Avocatul trebuia sa gândească ca 2 luni este mult și o ancheta poate surveni și sa fi anticipat acest lucru.
Un avocat bun are mereu soluții de avarie sau un plan B.

Daca mergeati la hotel nu se făcea ancheta sociala.
Sa stiti pe viitor acest lucru și sa deschideți procesul din timp.


Seara este plecarea și înfățișarea este dimineața. Eu întrebam dacă este normal ce s-a cerut și dacă e normal ca la o ordonanta presedintiala sa fie doua termene. Anchete sociale exista deja făcute la un alt dosar pe care îl avem pe rol și vor fi depuse acelea.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu mai contează.
Ați ratat excursia.

Pe viitor sa angajati avocat foarte bun pentru asa ceva pentru ca trebuie făcute calcule și corelari exacte.
Sunt multi care fac greșelile dvs.



Bună dimineața. Sunt divorțată de 7 ani și am un copil de aproape 9 ani cu fostul soț. Acum o luna i-am cerut sa îmi facă procura pentru a putea pleca 2 luni cu copilul în vacanta în Anglia. Bineînțeles că nu a vrut și am depus o cerere la judecătorie pentru ordonanta presedintiala. Ieri am avut înfățișarea la tribunal și nu pot sa îmi dau seama cum și de ce judecatoarea a cerut anchete sociale la domiciliul ambilor părinți. Noi ar trebui sa plecam peste o săptămână și ne-a dat următorul termen exact în ziua plecării. Din ce mi-a zis avocata mea ceea ce s-a cerut e absolut inexplicabil și ordonanțele de urgenta se rezolva în aceeași zi. Ma puteți lamuri va rog dacă e normal ce s-a întâmplat. Mulțumesc
Tocmai am aflat ca se muta în România de tot la sfârșitul lunii februarie. Nu știu dacă mai are rost. Ideea e ca noi avem un proces pe rol. Eu vreau sa îmi schimb domiciliul în Anglia cu copilul. Actualul meu soț este acolo. Bineînțeles că doar din cauza asta se muta acum în România pentru ca "da bine" la proces.
Bună dimineața. Sunt divorțată de 6 ani și am custodie comuna cu fostul soț, domiciliul copilului fiind la mine. În sentinta de divorț scrie ca pensia alimentara pe care trebuie sa o plătească este de 25% din veniturile lui nete. El muncește în Norvegia și câștigă bine și copilului ii plătește 250 de lei pensie alimentara. Din câte știu sentința de divorț este executorie și as vrea sa apelez la un executor judecătoresc sa recuperez banii datorați pentru pensia alimentara. A mai apelat cineva și a reușit sa facă asta sau ma apuc degeaba? Mulțumesc