avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate paul45

Activitate paul45

Multumesc pt informatii! Mentionez ca nu am primit un certificat de mostenitor, doar certficat de calitate de mostenitor. Deci masa succesorala nu s-a dezbatut. Suntem 2 frati dintre care doar unul cunoaste toata masa succesorala si are actele de proprietate la imobilele defunctului. Vreau sa stiu daca acum celalalt mostenitor mai poate sa ceara dezbaterea succesiunii pt toata masa succesorala singur, spunand ca este singurul mostenitor.
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in legatura cu o nelamurire. Stiu ca la decesul unei persoane se deschide succesiunea. Dupa care se poate deschide dezbaterea succesiunii atunci cand mostenitorii se duc la notar si impart masa succesorala.

Intr-o anumita speta dezbaterea succesiunii nu s-a deschis, dar la scurt timp dupa deces s-a impartit o asigurare de viata, deci fara sa se deschida dezbaterea succesiunii. Dar s-au facut niste acte la notar, s-au facut niste cote pt suma de bani care s-a impartit, iar asta am inteles ca este tot o deschidere de succesiune sau ceva de genul.

Va rog sa-mi spuneti cum se numeste acest act juridic? Deci atunci cand se deschide succesiunea la notar se numeste deschiderea dezbaterii succesiunii. Si doresc sa stiu ce fel de deschidere este cealalta. Va multumesc!