avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate verbitax

Activitate verbitax

Am fost pensionata pe caz de boala(invaliditate) in anul 2014 cu indice de corectie 1,07 iar in anul 2021 am fost pensionata pentru limita de varsta cu acelasi indice de corectie ca in 2014 , pentru ca acesta se acorda la data stabilirii initiale a pensiei, o singura data, respectiv anul 2014. Intre timp a aparut DECIZIA nr.43 a CCR din 20 ianuarie 2021
referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a sintagmei „la data înscrierii iniţiale la pensie” din cuprinsul art.IV alin.(2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Publicată în Monitorul Oficial nr.269 din 17.03.2021
Va rog sa-mi spuna cineva daca si mie mi se poate aplica aceasta decizie in sensul in care pot beneficia de indicele de corectie din 2021, data iesirii la pensie pentru limita de varsta.
Buna seara!
Am mostenit un teren extravilan( aprox.0,5 ha) cu destinatia livada. Imediat dupa 1990 ,terenul a fost transformat in teren arabil , cultivat an de an, insa in documente el figureaza livada. De ce documente am nevoie la Directia agricola pentru schimbarea destinatiei din livada in teren arabil .Este necesara intabularea terenului inainte sau dupa obtinerea acestei adeverinte de schimbarea destinatiei?Va multumesc!