avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate Mickeal

Activitate Mickeal

Nu stiu daca are de-a face cu legislatia Germana, ei livreaza pe site in toata lumea, intrebam daca trebuie ceva la vama cand intra in Romania.
Daca decid sa cumpar o arbaleta din afara trebuie vreo autorizatie ceva? E din Germania.
Am auzit ca permisul este doar pt folosire dar nu trebuie pentru detinere, o sa ma mai gandesc poate o sa i-au permis la anu si atunci o sa cumpar si arbaleta. Anul asta nu am timp sa ma plimb 2 luni pentru atatea documente plus ca nu stau in Bucureste unde se da permisul. Multumesc ca mi-ati raspuns la intrebari.
Da, numai pentru atat trebuie permis?
Daca e atata bataie de cap numai i-au nimic, parca ar fi arma de foc, alte tari nu cer permis pt asa ceva in plus atunci de ce ai da de permis de arbaleta daca tot tre permis iei o arma de foc sau cu aer comprimat.
Am gasit ca arbaleta este in categoria D dar in acel link nu zice de categoria D, probabil ca e legea din 2004, singura chestie ma intereseaza daca trebuie sa fac un curs pentru a folosi arbaleta.
Pentru arbaleta trebuie permis de arma? Intentionam sa i-au una pentru acasa sa mai trag in curte la tinta, nu vreau sa o folosesc pentru vanat sau alte scopuri.