avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgescuIONN

Activitate GeorgescuIONN

Buna ziua,

In urma unui accident rutier am primit clasare din partea procuraturii si deasemenea am primit o decizie a sefului politiei rutiere prin care pedeapasa pentru incalcarea codului rutier este suspendare permis.

Am citit condul rutiere, respectiv OUG 195, valabil la data producerii accidentului si incadrarea de suspendare pare sa fie mai mare decat ar trebui.

Am inteles de la cineva pe forum ca Deciziile sefului Politiei Rutiere pot fi atacate doar la tribunal la sectia de Contencios Administrativ.

Saptamana viitoare doresc sa ma duc la Tribunal pentru a introduce actiunea de anulare act administrativ.

Intrabarile mele sunt urmatoarele, daca este cineva care m-ar putea ajuta cu raspunsuri:

1.Daca introduc actiunea de anulare act administrativ la tribunal pot primi certificat de grefa si sa-mi recuperez permisul pana la judecata cauzei?

2.Am observat ca pentru actiunea de anulare act administrativ se plateste o taxa de timbru judiciar de 50 de lei, este ok sa folosesc plata online? Am observat ca exista site-uri(ex:digital just tax) unde pot plati aceste taxe, este ok sa folosesc genul acesta de site-uri?

Multumesc anticipat?
am citit art 103 cat si 106 si acum totul este cata de cat clar.

Stiu ca sunteti printre singurele persoane cu studii juridice care ne raspunde si as dori daca puteti sa ma lamuriti cu un singur aspect.

Daca citim art 103 la alin.1 litera d) unde probabil eu ma incadrez - vatamare corporala din culpa cu clasare confom art. 16 alin. (1) lit. b) ,din Codul de procedura penala(asa imi apare si in ordonanta de clasare predata politiei)

SI

Daca citim si art.106 (2) Testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie se sustine, in mod obligatoriu, si in cazurile in care s-a dispus suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioada de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c) , pana la expirarea acesteia. ---- unde eu nu ma incadrez deoarece incadrarea mea este la art.103 alin 1 litera d

Eu as concluziona ca nu este obligatorie sustinerea testului de verificare a cunostintelor deoarece eu ma incardrez la art.103 alin 1 lit d

Practic voi primi 90 de zile de suspendare si posibilitatea reducerii la 60 de zile daca promovez testul in primele 30 de zile de suspendare.?

Apropo-fapta a fost petrecuta in august 2020 ceea ce inseamna ca se aplica OUG 195 actualizata la data in cauza-articolele de acolo le-am copiat cat si logica gandita de mine
multumesc pentru raspuns

E posibil ca asta sa fie cauza pentru care nu mai vor sa conduc in acele 10 zile, Politia sa emita deja suspendarea.
E oarecum logic deoarece tu daca nu te prezinti sa o ridici sau nu te duci la posta cand ajunge scrisoarea politia nu te notifica oficial. In fine e posibil si cumva inteleg cu toate ca mai normal era sa-ti dea sanctiunea in maxim 3 zile sau chiar pe loc si tu sa ai posibilitatea sa contesti daca ceva nu e ok.

Ce nu mi se pare logic e posibilitatea de a ataca acel proces verbal in justitie si a primii un certificat de grefa. Daca eu nu am fost chemat nici macar o data in timpul anchetei sa specific anumite aspecte relevante si consider ca sanctiunile din acel proces verbal ce se va emite nu sunt ok, consider ca faptele au stat altfel, cum fac?





Clasare dosar penal - accident cu victima

Buna ziua,

Am avut ghinionul acum un an sa-mi sara o persoana aflata in stare de ebrietate in fata masinii pe trecerea de pietoni.

Am franat la timp insa persoana in cauza s-a speriat si a cazut in fata masinii scartindu-si glezna. Acesta s-a dus la Spital insa cei de acolo nu l-a internat si nici nu i-au acordat ingrijiri medicale de vreun fel.

Dupa un an de asteptare am primit de la Procuratura clasarea dosarului penal pentru vatamare din culpa cu specificatia ca persoana vatamata nu a depus nici un fel de planere si nici nu a adus vreun document.



Cu hartiile legate de clasare am fost la Brigada de Politie Rutiera si am intrebat care sunt procedurile ce urmeaza. La ghiseu mi s-au luat hartiile in original legate de clasare si mi s-a cerut pentru a face copie Buletinul si Dovada cu drept de circulatie primita acum 1 an cu care am circulat pana in ziua de fata.

Tot la ghiseu domnul politist imi comunica ca incepand de maine nu mai am drept de circulatie desi dovada mi-o inapoiaza. Si imi mai zice sa revin in 10 zile pentru a primi hartiile legate de sanctiune ce imi va fi data (probabil ceva legat de neacordare de prioritate pietoni)

Deoarece nu imi este clara procedura as avea cateva intrebari:

1.Pana primesc sanctiunea politiei rutiere(10 zile lucratoare) de ce nu mai am drept de circulatie mai ales ca dovada mi-a fost returnata la ghiseu? Sau am inteles eu gresit si mai am 10 zile drept de a conduce pana primesc sanctiunea?

2.Cele 10 zile daca nu mai am drept se vor scadea din zilele de suspendare probabil ce le voi primi?

3.Pot sa atac la judecatorie sanctiunea ce imi va fi data si sa imi recuperez permisul cu certificat de grefa pana la finalizarea procesului?





Multumesc anticipat si scuzati daca nu m-am exprimat corect