avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1309 soluții astăzi
Forum Activitate Alessutza

Activitate Alessutza

daca scrie conform art. 1545 Cod Civil normal ar trebui sa se aplice dispozitiile acelui articol .exista o neconcordanta intre cele doua.
este un dezvoltator serios cu istoric cu siguranta nu va intra in insolventa si blocul se va finaliza deja s-a construit structura si compartimentarea apartamentelor.voiam doar un raspuns cu privire la acea clauza
multumesc mult
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si de altfel notarul a scris in promisiunea de vanzare ca subsemnatele parti declaram si nu solicitam notarea in cartea funciara a prezentului act si ca suntem de acord sa semnam prezentul act fara a solicita certificat fiscal pe terenul pe care se va edifica imobilul .Este normal ?
Va multumes anticipat
Buna, Am o nelamurire legata de urmatoarea clauza dintr-o promisiune de vanzare cumparare:

8.10 In cazul in care promitentul vanzator nu va mai dori perfectarea contractului de vanzare , acesta se obliga sa restituie promitentului cumparator sumele achitate pana la acea data conform art. 1545 Cod Civil

Eu am platit azi integral un apartament care va fi gata tocmai la anul in iunie 2023.Intrebarea mea este vanzatorul se poate folosi de banii mei 1 an de zi si ulterior sa imi zica ca s-a razgandit si nu mai doreste perfectarea contractului de vanzare imi va returna suma pe care am platit-o eu as pierde deoarece am stat cu banii blocati 1an de zile degeaba
Oare exista aceasta posibilitate din punct de vedere legal ?
Si ce as putea face pentru ca aceasta promisiune bilaterala de vanzare cumparare sa ramana valabila deoarece eu sunt cumparator de buna credinta si am platit toti banii in avans
Va multumesc mult de tot