avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu3281

Activitate Nicu3281

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am recuperat permisul înapoi suspendarea a rămas doar pe teritoriul României 180 de zile unde a fost comisă fapta.

sandu dorina a scris:

ART. 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate straina, impotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului serviciului politiei rutiere pe raza caruia a fost constatata fapta restituirea documentului, inainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare inainte de data parasirii teritoriului Romaniei.
(2) In situatia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane comunica sanctiunea aplicata autoritatii straine care a eliberat documentul.
HG 1391 / 2006.
Deci il puteti solicita pe baza unei declaratii pe proprie răspundere, respectiv că nu veți conduce pe teritoriul RO până la finalizarea cercetărilor.

Nu am putut conduce acele 15 zile cu entorsa la picior, coste, piept și fractura la c7!
Soția mea cu procură ar putea solicita ?
Ce perioada de suspendare ar fi pentru că eu nu am primit un proces verbal nici o clipă
Mulțumesc anticipat!

latka a scris:

Art. 113 din OUG 195/2002
1^1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita șefului poliției rutiere pe raza căreia a fost constatată fapta, restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii teritoriului României.
(1^2) În situația restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1^1), Inspectoratul General al Poliției Române comunică sancțiunea aplicată autorității străine care a eliberat documentul.

Art. 111
(8) În cazul reținerii permisului de conducere pentru o perioadă determinată, cu eliberarea unei dovezi înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile, suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie începe în unul din următoarele cazuri:
a) din momentul expirării termenului de valabilitate a dovezii înlocuitoare;
b) din momentul depunerii dovezii înlocuitoare, de către conducătorul auto, la oricare unitate de poliție rutieră în una din zilele din intervalul perioadei de valabilitate a acesteia.

Probabil va incadrati la b) din momentul in care s-a dispus eliberarea dovezii, dar nu v-ati folosi de ea.
[ link extern ]

Da nu mi-a trebuit să conduc alea 15 zile entorsa la picior,coste,piept și fractura la c7
Ar putea solicita soția mea având o procură iar eu fiind în afara țării?
Mulțumesc frumos!

latka a scris:

Art. 113 din OUG 195/2002
1^1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita șefului poliției rutiere pe raza căreia a fost constatată fapta, restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii teritoriului României.
(1^2) În situația restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1^1), Inspectoratul General al Poliției Române comunică sancțiunea aplicată autorității străine care a eliberat documentul.

Art. 111
(8) În cazul reținerii permisului de conducere pentru o perioadă determinată, cu eliberarea unei dovezi înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile, suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie începe în unul din următoarele cazuri:
a) din momentul expirării termenului de valabilitate a dovezii înlocuitoare;
b) din momentul depunerii dovezii înlocuitoare, de către conducătorul auto, la oricare unitate de poliție rutieră în una din zilele din intervalul perioadei de valabilitate a acesteia.

Probabil va incadrati la b) din momentul in care s-a dispus eliberarea dovezii, dar nu v-ati folosi de ea.
[ link extern ]

Bună ziua,revin cu noutăți !
Judecătorul mă scos din urmarire penală , și din spusele polițistului ar fi 180 de zile suspendare !
Eu nu am cerut dovada de circulație tot timpul ăsta pentru că muncesc în afară țării fiind și permis eliberat de alt stat!
Se poate elibera permisul și pune interdicția de a conduce în România pentru timpul decis de ei pentru a putea conduce in afara țării?
Cum se procedează?
Mulțumesc frumos,

Nicu3281 a scris:

Bună ziua,am un dosar penal la poliție pentru un accident rutier, soldat cu rănirea a trei persoane : soția mea și celelalt conducător auto pentru neacordare prioritate la o intersecție rezultând eu vinovat.
Respectivul circula cu peste 100 km/h și nu am avut timp să îmi dau seama.....
Dosarul încă este la poliție din 15/01/2022 nimeni nu imi da informații ..
Vă rog dacă mă puteți ajuta să înțeleg ce se întâmplă și ce consecințe vor urma!
Mulțumesc,

Același lucru mi sa întâmplat mie 15/01/2022 la intersecție aveam stop am oprit m-am asigurat si am incercat să pătrund în intersecție fiind lovit din stânga în roată față stânga de o mașină pe drum cu prioritate mă aruncat 50 de metri pe contrasens in localitate!
I să blocat km la 100 ,la mine 0 km
Eu rezultând vinovat dosarul încă la poliție
Soția clavicula ruptă placă 6 șuruburi
Eu vertebra c7 fractura
Picior luxat
Coastă piept
Celălalt șofer fractura la picior
Am înțeles, nu am un avocat!
Sunt fără permis de atunci și este eliberat de alt stat muncesc în afară și este greu fără permis de conducere nu sunt îngrijiri medicale care să depășească 90 de zile
Mai mă pot aștepta de la altceva din partea procurorului ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Doar avocatul angajat va poate informa.
Avocatul poate face demersuri concrete și apoi veți fi informat.

Bună ziua,am un dosar penal la poliție pentru un accident rutier, soldat cu rănirea a trei persoane : soția mea și celelalt conducător auto pentru neacordare prioritate la o intersecție rezultând eu vinovat.
Respectivul circula cu peste 100 km/h și nu am avut timp să îmi dau seama.....
Dosarul încă este la poliție din 15/01/2022 nimeni nu imi da informații ..
Vă rog dacă mă puteți ajuta să înțeleg ce se întâmplă și ce consecințe vor urma!
Mulțumesc,
Am înțeles ,dar după soluționarea cercetărilor bănuiesc că urmează să fiu suspendat pentru 90 de zile ar putea să mă înștiințeze precum că nu mai am dreptul de a conduce pe teritoriul României și a înmâna permisul de conducere eliberat de un alt stat pentru a profesa activitatea?
Mulțumesc anticipat,

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se poate, cat dureaza cercetarile in dosarul penal ramane la politie.

Buna ziua,am avut un accident rutier poliția rutieră a dedus că nu am acordat prioritate la o intersecție cu totuși că mă oprisem la stop dar cel pe drumul cu prioritate rula cu peste 100km orari nu am avut cum să îl văd..
Având permisul eliberat în alt stat este reținut până ajunge la parchet la parchet
Întrebarea mea este că muncesc afară și am nevoie de acest permis !nu îmi pot restitui permisul și pune interdicție pe teritoriul României la finalizarea dosarului?
Menționez că este cercetată doar fapta.
Mulțumesc,