Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua,am un dosar penal la poliție pentru un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua,am un dosar penal la poliție pentru un accident rutier, ...

Bună ziua,am un dosar penal la poliție pentru un accident rutier, soldat cu rănirea a trei persoane : soția mea și celelalt conducător auto pentru neacordare prioritate la o intersecție rezultând eu vinovat.
Respectivul circula cu peste 100 km/h și nu am avut timp să îmi dau seama.....
Dosarul încă este la poliție din 15/01/2022 nimeni nu imi da informații ..
Vă rog dacă mă puteți ajuta să înțeleg ce se întâmplă și ce consecințe vor urma!
Mulțumesc,
Doar avocatul angajat va poate informa.
Avocatul poate face demersuri concrete și apoi veți fi informat.
Am înțeles, nu am un avocat!
Sunt fără permis de atunci și este eliberat de alt stat muncesc în afară și este greu fără permis de conducere nu sunt îngrijiri medicale care să depășească 90 de zile
Mai mă pot aștepta de la altceva din partea procurorului ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Doar avocatul angajat va poate informa.
Avocatul poate face demersuri concrete și apoi veți fi informat.

Avocatul poate ajuta la urgentare.
Daca scăpați cu bine ar fi bine sa va grăbiți.
Discutati cu avocatul cât costa urgentarea deoarece costa destul de mult fata de o audiere în astfel de cazuri.
Este mult mai complicat decât pare asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună ziua,revin cu noutăți !
Judecătorul mă scos din urmarire penală , și din spusele polițistului ar fi 180 de zile suspendare !
Eu nu am cerut dovada de circulație tot timpul ăsta pentru că muncesc în afară țării fiind și permis eliberat de alt stat!
Se poate elibera permisul și pune interdicția de a conduce în România pentru timpul decis de ei pentru a putea conduce in afara țării?
Cum se procedează?
Mulțumesc frumos,

Nicu3281 a scris:

Bună ziua,am un dosar penal la poliție pentru un accident rutier, soldat cu rănirea a trei persoane : soția mea și celelalt conducător auto pentru neacordare prioritate la o intersecție rezultând eu vinovat.
Respectivul circula cu peste 100 km/h și nu am avut timp să îmi dau seama.....
Dosarul încă este la poliție din 15/01/2022 nimeni nu imi da informații ..
Vă rog dacă mă puteți ajuta să înțeleg ce se întâmplă și ce consecințe vor urma!
Mulțumesc,

Art. 113 din OUG 195/2002
1^1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita șefului poliției rutiere pe raza căreia a fost constatată fapta, restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii teritoriului României.
(1^2) În situația restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1^1), Inspectoratul General al Poliției Române comunică sancțiunea aplicată autorității străine care a eliberat documentul.

Art. 111
(8) În cazul reținerii permisului de conducere pentru o perioadă determinată, cu eliberarea unei dovezi înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile, suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie începe în unul din următoarele cazuri:
a) din momentul expirării termenului de valabilitate a dovezii înlocuitoare;
b) din momentul depunerii dovezii înlocuitoare, de către conducătorul auto, la oricare unitate de poliție rutieră în una din zilele din intervalul perioadei de valabilitate a acesteia.

Probabil va incadrati la b) din momentul in care s-a dispus eliberarea dovezii, dar nu v-ati folosi de ea.
[ link extern ]
latka, utilizator