avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate grigut

Activitate grigut

Buna seara,
Daca suntem pe acest site, ar fi intersant puncul de vedere al unui avocat.Se poate actiona in instanta ? Ce sanse sunt de a castiga.Multumesc,
Si daca Parlamentul nu spune nimic.Nu are nici un interes ,precum si Guvernul.Nu se poate actiona in instanta ?
Multumesc mult.Am facut deja demersuri pentru deschiderea succesiunii la un birou notarial.
Multumesc,Certificatul de calitate de mostenitor se obtine la notar ?
Buna ziua,
Mama a decedat de curand.Dansa a fost divortata de tatal meu inainte de Revolutie , probabil 1982 , 1983, si in urma acestui fapt si-a reluat numele de fata.Astel incat avem nume diferite.La spital,la morga, starea civila pentru certificatul de deces, la casa de pensii, am declarat pe proprie raspundere ca sunt fiul ei.Eu mai am o sora care are alt nume in urma casatoriei ei..Nu am gasit hotararea de divort a parintilor nostri.Cum se face succesiunea, si cum se dovedeste ca suntem copii ei ?
Am gasit in casa mamei ,doar un act de inchieriere ICRAL(copie), cum se practica inainte de 1990 , unde la spatiu locativ apare titular mama , si specificat fiu , nume prenume, fiica nume prenume.Casa , de fapt apartamentul a fost cumparat de mama de la ICRAL in 1992, iar pe contractul de vanzare - cumparare eu sunt trecut ca garant.Este de ajuns? Ce se poate face ?NU avem hotararea de divort a parintilor nostrii.Multumesc,