avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate optipart

Activitate optipart

Multumesc mult!
Intrasem un pic in panica la gandul ca s-ar putea sa ma trezesc cu vreo "surpriza"...
Numai bine!
Buna ziua. In vara anului 2020 am renuntat la job si am infiintat un SRL. Din acel moment nu am mai avut, ca persoana fizica, niciun venit si, cel mai probabil, aceasta situatie se va prelungi pana la finalul anului 2022. In tot acest timp, atat eu cat si firma, am "supravietuit" din resursele acumulate in ultimii ani si care au fost special pregatite pentru sustinerea acestei perioade.
Intrebarea mea este daca, in aceste conditii, am vreo obligatie fata de ANAF, ca persoana fizica?
Cu alte cuvinte, daca o periada (de cca 2 ani, in cazul meu) o persoana fizica nu are niciun venit, exista vreo obligatie fata de ANAF sau fata de orice alta institutie a statului, eventual de a completa vreun formular sau orice alt tip de obligatie, la care eu, poate, ca nici nu m-am gandit?

Intrebarea nu se refera si la obligatiile firmei, al carei administrator unic sunt, pentru ca toate raportarile acesteia sunt "la zi", facute de catre cabinetul de contabilitate cu care am contract. Ma intereseaza strict, obligatiile mele, ca persoana fizica...

Multumesc pentru eventualele raspunsuri si lamuriri!