avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate RosuLidia

Activitate RosuLidia

Mulțumesc! Pot să găsesc undeva un articol sau altceva cu care să susțin asta?

Cornel Vasile a scris:

Vi se ia în vedere dosarul, daca aveti flotant.

Bună ziua! Tot în legătură cu această situație as vrea sa va întreb. Daca am rezolvat cu flotantul mi se ia în vedere dosarul? Directoarea mi-a spus acum că flotantul nu e valabil.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

În situația în care numărul solicitărilor de modificare a duratei contractului individual de muncă este mai mare decât numărul posturilor vacante la o anumită specialitate, departajarea se realizează în conformitate cu prevederile art. 52 alin. (7) din Metodologia-cadru, respectiv:
1. domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic / catedra;
2. domiciliul cel mai apropiat de unitatea de învățământ;
3. gradul didactic;
4. nota / media cea mai mare la gradul didactic/ examenul de definitivare în învățământ;
5. media de departajare cea mai mare (anexa 15 la Metodologia-cadru)
6. media cea mai mare la examenul de finalizare a studiilor

Răspuns la discuția Contractul de comodat
Mulțumesc frumos!

adriandimitriu a scris:

nu, doar a folosirii. de altfel, in contract scrie clar unde au domiciliul/ sediul partile.

Bună ziua! Contractul de comodat între două persoane fizice, poate face dovada domiciliului pentru cel care primește apartamentul in folosință?
Am depus actele pentru viza de flotant. Ar merge cu un contract de închiriere? Și cum se procedează? Trebuie înregistrat la Fisc?
Mulțumesc pentru răspuns! Ar fi cel mai aproape de unitatea de învățământ și aș avea șansa doar că de la buletine nu pot ridica flotantul in timp util pentru depunerea dosarului. De aceea am întrebat dacă ajuta la ceva sa dovedesc că urmează să am buletinul

Cornel Vasile a scris:

În situația în care numărul solicitărilor de modificare a duratei contractului individual de muncă este mai mare decât numărul posturilor vacante la o anumită specialitate, departajarea se realizează în conformitate cu prevederile art. 52 alin. (7) din Metodologia-cadru, respectiv:
1. domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic / catedra;
2. domiciliul cel mai apropiat de unitatea de învățământ;
3. gradul didactic;
4. nota / media cea mai mare la gradul didactic/ examenul de definitivare în învățământ;
5. media de departajare cea mai mare (anexa 15 la Metodologia-cadru)
6. media cea mai mare la examenul de finalizare a studiilor

Bună ziua! Pentru dosarul de modificare a contractului de muncă din perioada determinata in contract pe durata viabilității postului primul criteriu este domiciliu. Exista vreo șansă să se aprobe dosarul daca se atașează dovada programării pentru schimbarea buletinului? Menționez că am nota mai mare ca cealaltă colega la titularizare care în schimb are buletinul in localitatea unde e postul. Va mulțumesc!