avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Ionel7476

Activitate Ionel7476

Multumesc pentru sfaturi , nu am cunoştinţe juridice, cele 210 zile mi s-au comunicat verbal atunci când am fost în audienţă la seful serviciului rutier Vrancea.
Astăzi am primit şi ,, adresa,, următoare :
Catre,
Vă facem cunoscut că, pentru încălcarea , la data de 19.12.2021 a prevederilor art. 196 din Codul Penal, v-a fost suspendată exercitarea dreptului de conducere pe o perioadă de 180 zile, începând cu data de 19.03.2022.
În cazul în care, în această perioadă , sunteţi depistat conducând autovehiculul pe drumurile publice, fapta dvs constituie infracţiune, potrivit art. 335 alin 2 din Codul Penal.
Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce , trebuie/nu trebuie să vă prezentaţi la serviciul politiei rutiere unde sunteţi înregistrat în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, în condiţiile art. 106 din OUG 195/2002 republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Asta e tot ce am primit până acum.
Cum ar trebui să procedez?
Mulțumesc din suflet
Buna ziua, la cele 210 zile au ajuns aplicând prevederile art.103 lit d - 180 de zile , cu art. 103 alin (9) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce pe un drum public aplicată pentru săvârșirea contravențiilor prevăzute la art. 101 alin. (3) lit. d), art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4) lit. c) se majorează de drept cu 30 de zile, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(la 27-02-2022, Articolul 103 din Capitolul VII a fost completat de Punctul 25, Articolul I din ORDONANȚA nr. 1 din 27 ianuarie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 89 din 28 ianuarie 2022 ) .
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu următoarea speţă :

La data de 19.12.2021 am fost implicat într-un accident de circulaţie (tamponare), fiind vinovat pentru neacordarea prioritătii de dreapta. Apelându-se la 112, în urma acestei împrejurări s-a format un dosar penal prin care Procurorul a dispus : 1. Clasarea cauzei având ca obiect săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă, prev. de art. 196 alin.2 şi 3 C. pen, întrucât lipseşte plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Ordonanţa de clasare a fost emisă la data de 24.02.2022

În Referatul cu propunere de clasare a organului de cercetare penală - Agent principal de poliţie întocmit la data de 12.01.2022 s-a propus :
1. Clasarea cauzei privind săvârşirea infracţiunii prev. şi ped. de art. 196 alin 2 şi 3 C. pen şi sancţionarea contravenţională a numitului N.I. pentru contravenţia săvârşită conform art. 57 alin. 1 din OUG 195/2002 sancţ. de art. 101 alin. 3 din OUG 195/2002. (Articolul 57 (1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreapta, in conditiile stabilite prin regulament/ Art. 101 alin (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte: a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

La data de 08 martie am primit rezoluţia Procurorului de clasare a cauzei din 24.02.2022. M-am deplasat la Serviciul rutier care m-a înştiinţat că prin OUG 1/27.01.2022 s-a modificat OUG 195/2002, iar perioada de suspendare a dreptului de conducere este începând cu 27.01.2022 de 210 zile conform art. 103 lit d. Am rămas stupefiat! Am solicitat o audienţă la seful serviciului rutier, care m-a primit şi m-a ascultat cu multa înţelegere. Am înţeles încadrarea suspendării, dar i-am solicitat verbal să beneficiez de prevederile art. 12 din OG 2/2001 alin 1 :,, În cazul în care noul act normativ prevede o sanţiune mai gravă, contravenţia săvârşită anterior (în cazul meu la 19.12.2021) va fi sancţionată conform dispoziţiilor actului normativ în vigoare la data săvârşirii acesteia;/ şi a art. 5 din Codul penal - de a mi se aplica legea penală mai favorabilă - nu cred că e cazul , fiind clasată cauza.

Am primit răspuns verbal negativ.

Aş dori un sfat care să mă lămurească de ce nu pot beneficia de aplicarea legii mai favorabile , în principal fiind sancţionat de o reglementare legală aprobată în 27.01.2022 pentru o faptă din 19.12.2021.

Va multumesc