avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate Ciobanu Eugen

Activitate Ciobanu Eugen

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Va rog, daca nu va cer prea mult, sa-mi trimiteti pe e-mail un model de astfel de conventie ca sa-l dau mai departe la asociatia de proprietari pentru al completa. Ei spun ca nu au ce face si ca trebuie sa respecte legea conform legii asociatiilor de proprietari nr. 196/2018 si ca nu exista nici o portita legala sa ne scuteasca de aceste cheltuieli de pe casa scarii care mie personal mi se par o hotie, sau o nepasare din partea celor care administreaza asociatia.
Va multumesc anticipat.
office@vintagegold.ro
Buna seara. Detin un spatiu comercial in chirie la parterul unui bloc. In acest bloc spatiile comerciale nu sunt pe aceiasi parte cu intrarea in casa scarii, deci, nu avem intrare comuna. Nu detin o cheie de la intrarea in casa scarii, nu detin nici un apartament pt care ar trebui sa folosesc casa scarii si nu detin nimic la subsolul blocului. Intrarea in spatiul meu este prin fata blocului ca si la celelalte spatii comerciale. Pe factura de asociatie pe langa cheltuieleile cu cu apa si personalul asociatiei (care mi se par corecte sa le platesc), mai primesc si cheltuieli cu energie lift, instalatie electrica, curatenie, service lift si modernizare lift. Femeia de servici nu face si nu are obligatia sa faca curat in fata spatiilor noastre comerciale pt ca e o esplanada si nu apartine blocului. In casa scarii nu intru, deci nu folosesc liftul si nu consum din energia electrica a blocului. Unde este logica sa platest curentul, liftul si femeia de servici? In actul de proprietate al spatiului comercial scrie ca am dreptul de coproprietate comuna asupra tuturor portiunilor din bloc. Am un temei legal prin care le pot refuza plata la curatenia de pe casa scarii, curent electric si cheltuieli aferente liftului?