avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate Robert1804

Activitate Robert1804

Răspuns la discuția Poprire cont pt amenzi circulatie
Buna dimineata!
Inseamna ca este deja prea tarziu tinand cont ca prima somatie a fost transmisa in 07.02.2022. sau am inteles eu gresit?
Multumesc anticipat.

gi-jane2 a scris:

depuneti o contestatie la executare, o sa vada responsabilul ala ca se tine cont de plata
contactati un avocat si grabiti-va, contestatia se depune in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire

Buna ziua,

Incepand cu anul 2018, figurez in evidenta primariei cu amenzi de circulatie neplatite.
in data de 07.02.2022 am primit o somatie referitoare la sumele restante de plata (3905RON) acumulate din 4 procese verbale. Precizez ca unul din aceste procese verbale a fost achitat la jumatate in termen de 2 zile lucratoare de la data intocmirii procesului.
In data de 14.03.2022 am primit o alta adresa in care am fost instiintat ca s-a procedat la executarea silita prin poprire. In data de 17.03.2022 am transmis chitanta aferenta achitarii unuia din cele 4 procese verbale prin email catre primarie.
Astazi, 21.03.2022 am primit email de la banca la care detin contul personal cum ca a fost infiintata o poprire in valoare de 5220 RON.
Dupa o convorbire telefonica cu un responsabil de la primarie, mi s-a comunicat ca nu se mai tine cont ca am platit acel proces verbal online, pt ca nu am dus si chitanta fizic la primarie.

Ma puteti ajuta, va rog cu o solutie corecta?