avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate crangasug

Activitate crangasug

Ma refeream la faptul ca perioada de izolare s-a terminat și nu sunt lăsat la lucru fără test negativ , DSP spune ca după 2 săptămâni de izolare pot sa ma întorc sa lucrez, medicul de familie nu îmi mai prelungește concediul medical, iar angajatorul ma obliga sa îmi iau concediu de odihna sau zile/ore de recuperare dacă ies pozitiv la test (accesul la munca este condiționat de test negativ, deși DSP nu cere asta)
Bună ziua,

Am și eu următoarea întrebare ținând cont de situația actuală din Romania: in momentul de față, daca te îmbolnăvești de COVID nu mai e nevoie sa te izolezi, continui sa vii la muncă respectând măsurile de distanțare și protecție. Ce facem in cazul in care angajatorul prin instrucțiuni proprii nu îți permite să mai vii la muncă? Exista posibilitatea sa lucrezi de la distanță, dar ce facem in cazul in care angajatorul din diferite motive refuza sa te lase să lucrezi la distanță și te obliga sa îți iei concediu de odihna/ ore recuperare?! Este legală decizia? Legea îmi dă dreptul sa vin la muncă, dar prin reglementările interne și societatea nu îmi permite acest lucru, mai mult mă obligă să îmi consum concediul de odihna /ore recuperare pe toată perioada cat ies pozitiv la testare (societatea asigura și testare gratuita și nu se permite întoarcerea la locul de munca fără un test negativ). Este sau nu legală decizia și dacă nu este cui ar trebui să mă adresez pentru îndreptarea acestei greseli /a încălcării a dreptului la muncă?