avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate Thunderst

Activitate Thunderst

Asa ma asteptam si eu dar teoria bate practica cel mai des iar ridicatul din umeri mai simplu in comparatie cu luarea unor masuri.

ynocentta a scris:

Daca este vorba despre imobil nou achizitionat direct d ela constructor/dezvoltator,sesizati oficial diferenta de suprafata
Legal dezvoltatorul/constructorul detine obligatia legala sa realizeze demersurile pentru corelare realitate cu scripte

1. Corect, in acte este ok desi sunt folosite expresii de genul "aproximativ 120mp construiti".
2. Am primit releveul casei si acolo am observat diferenta de metri patrati utili.
3. Da, am vizitat locuinta si am fost multumit de pret. Nu am masurat suprafetele.
4. As dori sa primesc niste servicii pe care le-am executat sau sunt in executare.


latka a scris:

Fiti mai explicit, ca nu se intelege:
1. Din ce spuneti reiese ca in acte nu lipseste nimic ("am si prezentarea proiectului cu parafa notarului unde sunt mentionati fix acei metri construiti si utili.").
2. Cum ati aflat de lipsa acelor metri (patrati banuiesc) ?
3. Ati vizionat locuinta, v-a placut si ati fost multumit de pret ? Sau ati facut o negociere care v-a multumit ? Ati facut niste masuratori aproximative (cu pasul), ca sa va dati seama de marimea spatiilor ce urmeaza sa le achizitionati, daca va satisfac suprafelele ?
4. Ce ati dori sa faceti inainte de achizitionare, mai exact ?

Salutare,

Ce s-a ales de acest topic?

Sunt intr-o situatie similara si dezvoltatorul ridica din umeri ca si cum banii pentru spatiul care nu a fost construit sunt gasiti pe drum....

Multumesc!

MariusManole a scris:

Asta scrie in antecontract “…un apartament de aproximativ 120 mp…”. Fara referiri la pret pe mp.
Ce sanse reale am in instanta tinand cont ca am fost cumparator de buna credinta si mi se livreaza cu 6 mp mai putin? 114 in loc de 120?

Multumesc

Salutare,
Ma aflu in procesul achizitiei unei locuinte si cand am intrat in posesia actelor, am aflat ca in realitate lipsesc cativa metri din spatiul util.
Exprimarea folosita in acte este aproximativ xxx spatiu construit dar am si prezentarea proiectului cu parafa notarului unde sunt mentionati fix acei metri construiti si utili.
Pot face ceva inainte de achizitionare sau este dupa noroc si intelegere?
Multumesc!