avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1545 soluții astăzi
Forum Activitate danut65

Activitate danut65

Buna ziua. Detin un teren intravilan de 1.000 mp cu categoria de folosinta : padure . Doresc pe acest teren sa construiesc o cabana cu amprenta la sol de 100 mp . Ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine un aviz favorabil de la Ocolul silvic care dau aviz nefavorabil in acest moment . Am citit in lege ca se poate scoate din fondul forestier 5% ( 50 mp in cazul meu ) si se poate construit maxim 200 mp . M-ar interesa cum pot sa scot restul de 50 mp pana la suprafata dorita de 100 mp. Mentionez ca langa terenul meu sunt contruite alte 2 cabane ( una in urma cu aprox. 12 ani si una mai recent - aprox 2-3 ani ) in care una dintre ele are mentionat in CF , categoria de folosinta : fanat cu vegetatie forestiera si din cei 700 mp are 130 mp si faneata restul iar celalalt are categoria de folosinta faneata cu vegetatie forestiera si la fel este construita o cabana . Ambele terenuri pe care sunt construite cele 2 cabane sunt in padure si au o padure cu aceeasi varsta a padurii de pe terenul meu fiind terenurile alaturate . M-ar ajuta un raspuns . Multumesc