avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate ALlin333

Activitate ALlin333

Scuze , este vorba de art 103 alin 1 lit c.
Si atunci de ce mi se zice ca nu am dreptul.? Cu toate ca am promovat examenul pana in cele 20 de zile inclusiv?
Am tot citit ordonanta , nu am studii in domeniul legi, legislatie etc , dar ce inteleg eu este asa :
180 zile suspendare + 30 daca nu se promoveaza examenul.
Interzicerea de reducere nu reiese de nicaieri pentru art 103 alin 1 lit
Cu reducere (1/3) ar insemna 120 de zile.
Reducere perioada suspendare permis pentru art 101 alin 1 lit c.
Buna ziua.
As dori sa stiu care ar fi articolul din codul rutier care prevede neaplicarea reducerii cu 1/3 a perioadei de suspendare.
Am studiat OUG Nr 1 din 27 ianuarie 2022 si nu prevede nimic in sensul acesta , ci doar interdictii de reducere pentru alte abateri.
Codul rutier anterior prevedea 90 zile si reducere la 1/3 iar cel dupa OUG 180 zile.
Va multumesc anticipat
Este prea des intalnit fenomenul acesta "pentru ca putem " in Politie. Pe perioada cat dureaza lamurirea acestui aspect ,o sa beneficiez de permis? Deorece avand in vedere sistemul foarte greoi din Romania cele 6 luni suspendare permis posibil sa treaca mai repede decat lamurirea aspectului.
Multmesc pentru raspuns.
Buna ziua.Am o nelamurire legata de reducerea perioadei de suspendare a unui permis. S-a intocmit dosar penal conform art 334 alin 1 pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat finalizat cu clasare. La serviciul inmatriculari conform art 103 alin 1 lit C s-a supendat permisul pe o perioada de 180 zile conform noului cod rutier cu toate ca in "infractiunea "(clasata) a fost savarsita cand era in vigoare vechiul cod rutier care prevedea la 103 alin 1 lit c 90 zile suspendare si posibilitate reducere la 30 zile