avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate 1999Andreea

Activitate 1999Andreea

Va multumesc mult, si eu ma intreb de ce dupa doi ani a venit la usa mea ca am inundat-o eu in luna octombrie a anului 2020. Sper sa pot castiga daca mai exista pe undeva dreptate.

Buna ziua si va multumesc de raspuns, eu am 22 de ani si nu am mai fost pusa in situatii de genul pana acum. Am sa angajez un avocat insa am vrut sa aud parerea mai multor persoane intrucat nu stiam sigur daca mai are rost sa platesc si avocat.
Apartmentul imediat sub mine nu are nici o problema, insa cei ce m-au chemat in instanta sustin ca ar fi trecut apa direct la ei. De fapt ei au asigurare pe casa si cred ca au vrut sa isi ia banii pe ea. Nu stiu cum as putea sa actionez in instanta in asa fel incat sa nu fiu pusa sa platesc ceva ce nu am facut, mai ales la 2 ani de la povestea asta. Singura dovada a lor ca i-as fi inundat eu ar fi scrisoarea semnata a fostei doamne Presedinte a blocului, ea nefacand o expertiza. Tot blocul a sarit in capul meu pentru ca am inteles ca fara aceasta expertiza, toti vom fi pusi la plata.

Buna ziua! Am fost dat in judecata pentru o inundatie care nu a fost cauzata de ap. meu. Acum 2 ani, mai exact pe 5.10.2020 doamna presedinte a scris o cerere conform careia apartamentul meu ar fi inundat un apartament cu doua etaje mai jos. In ianuarie 2022 propeietara apartamentului respectiv a venit la mine la usa foarte suparata din cauza ca "i-am distrus apartamentul" cerand daune de peste 2000 lei. Cu cateva luni in urma, o teava comuna a blocului a fost avariata producand inundatii la mai multe apartamente de pe coloana, inclusiv al meu. Cand am auzit ca am fost chemata in instanta am crezut ca este vorba de acea inundatie, unde un istalator a venit, trimis de doamna presedinte, si a infirmat faptul ca ar proveni din apartamentul meu. La inundatia numita in scrisoarea folosita in instanta, cea din Octombrie 2020, nu a fost facuta nici o experitza conform careia inundatia ar proveni de la ap. meu, este doar semnatura doamnei presedinte, alaturi de semnatura reclamantului. Intrebarea mea este daca am cum sa dovedesc faptul ca nu provine de la mine inundatia?