avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Paul George

Activitate Paul George

Am inteles,multumesc! Si eu ca si vanzator ce acte imi trebuiesc la notar? Si de asemenea cine este obligat sa plateasca notarul,vanzatorul sau cumparatorul?
Buna seara! O mica intrebare,daca vand maine o garsoniera trebuie cumva sa declar banii pe care ii primesc la anaf si sa ma astept sa dau din ei o gramada la statul asta minunat? Adica nu vreau sa cred ca,ca sa iau pe o garsoniera 30.000 de euro trebuie sa o vand cu 35.000.... nu?
Multumesc frumos! Voi avea o discutie cu administratia blocului. O seara frumoasa!
Da am inteles. Deci trebuie sa ma rup de la munca ca ei nu pot sa faca o lista cu semnaturi. Aici nu este vorba despre 500 de lei domnule,daca vi se pare normal ca 1 miliard de lei sa se duca asa pe 4 persoane prezente la o adunare imi pare rau. Eu am intrebat daca au voie sa ma oblige sa platesc,pt ca acest buget nu se afla in fondul de reparatii. Eu stiu ca trb sa aibe banii si dupa sa ii recupereze nu asa gata 20 de mii de euro datine ca pt voi facem -_-
La suma asta oricum mi-e greu sa cred ca nu si-au facut si ei in casa reparatii .......
Si daca nu pot ajunge? Am serviciu cand ei fac adunari... Daca este adunare generala,gata ei au voie sa faca ce vor ei pe banii mei doar daca sunt 2 adormiti acolo care nu au treaba cu lumea in care traiesc?
Buna ziua! Acum cateva luni asociatia a decis sa renoveze toata scara blocului (9 etaje). Problema este ca ei au decis lucrul acesta doar cu persoanele care au fost la o sedinta de bloc (5-7 pers). Acele persoane au fost de acord iar rezultatul a fost unul scandalos. Pentru varuit,reparat glafuri si vopsit balustrada si usi lift firma a cerut 850.000 de lei ! Asa ceva este inadmisibil,iar din cate stiu pentru o astfel de chestie trebuie sa se stranga semnaturi de la 50% +1 apartament ca sa se poate da drumul la lucrare. Ei nu au strans nimic si acum sunt obligat sa platesc o gramada de bani pentru niste chestii care nu fac banii aia. Nu mi se pare normal asa ceva,eu nu am de unde sa platesc atatia bani...Si nu mi se pare corect ca ei sa decida doar cu 5 persoane reparatii de aproape 1 milion de lei. Ce pot sa fac? Peste 60% din locatari nu au fost de acord cu asta si nici nu platesc. Au voie sa ma oblige sa platesc?
A,si inca un lucru...cand a fost propusa la renovare si scara blocului A (a mea fiind B) cei prezenti la intalnire (tot 5-6 persoare) au zis ca nu vor...si nu s-a dat drumul la nimic. Adica ei se bazeaza doar pe persoanele care nu au serviciu si ce sa faca toata ziua ca sa scoata bani... Nu sunt de vina ca nu pot ajunge cand vor ei. Sunt de parere ca trebuie sa se faca o lista si sa se anunte toti locatarii sa vina pe rand cand au timp sa semneze pentru ce vor ei sa faca....