Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! O mica intrebare,daca vand maine o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! O mica intrebare,daca vand maine o garsoniera trebuie ...

Buna seara! O mica intrebare,daca vand maine o garsoniera trebuie cumva sa declar banii pe care ii primesc la anaf si sa ma astept sa dau din ei o gramada la statul asta minunat? Adica nu vreau sa cred ca,ca sa iau pe o garsoniera 30.000 de euro trebuie sa o vand cu 35.000.... nu?
Paul George, utilizator
La statul minunat plătiți impozit numai la tranzacțiile mai mari de 450.000 lei.
Si nu trebuie sa ii declarati undeva.
Am inteles,multumesc! Si eu ca si vanzator ce acte imi trebuiesc la notar? Si de asemenea cine este obligat sa plateasca notarul,vanzatorul sau cumparatorul?
De regula onorariul notarial îl achita cumpărătorul. Dar, dvs, părțile, puteți conveni și sa îl împărțiți. Depinde cum stabiliți.

Dvs, vânzător puneți la dispoziție actele de proprietate, documentația cadastrala, certificatul de atestare fiscala de la Primarie, certificatul de performanta energetica și adeverințele de la Asociația de proprietari și furnizorii de utilități, care sa ateste plata la zi a datoriilor.
Tot dvs aveți de achitat extrasul de Carte funciara pentru autentificare- 40 lei (pe care îl solicita notarul) si verificarea regimului matrimonial- 15 lei + TVA.