avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate adrianaoancea

Activitate adrianaoancea

Bună seara! Vă prezint următoarea situație. În blocul unde locuiesc unul din proprietari care in prezent nu mai locuiește în bloc deoarece a vândut apartamentul, a cumpărat o suprafață din întrarea în scara blocului de la restul locatarilor în schimbul unei sume de bani prin anii 1998, deschizând un spațiu comercial care funcționează și astăzi având in prezent alta destinație aceea de reparații încălțăminte. Suntem singura familie care n-am fost de acord și nu am dat semnătura pentru deschiderea spațiului și as dori sa știu dacă există un cadru legal pentru a elibera întrarea în scara blocului, fiind și dreptul nostru comun. Mulțumesc!

julesa a scris:

Buna ziua! As vrea sa stiu daca Primaria sau Asociatia de Locatari are drept de proprietate asupra terenului din jurul blocului ( gradini amenajate, parcari, etc) . Din cate am aflat stiu ca spatiul verde apartine Consiliului Local al sectorului unde se afla blocul si nu are nimeni dreptul sa-l ingradeasca. Situatia care m-a determinat sa intreb este urmatoarea: un vecin care are apartament la parter si-a ingradit un teren din fata apartamentului sau, l-a inchis cu lacat si in plus foloseste gradina pe post de loc de gratar si intalniri cu prietenii pana tarziu in noapte, cateodata in frunte cu Administratora blocului, care tocmai ea a pus afis sa se pastreze linistea in bloc dupa ora 22.00 !!! Asadar nu am cu cine sa discut in aceasta situatie. Va rog sa imi spuneti ce masuri pot lua? Multumesc, Julesa