avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaMaria666

Activitate IoanaMaria666

Salutare! Astăzi o doamnă în stare de ebrietate a intrat în portiera de la mașină, mașina fiind staționată. Nu era deschisă larg ci cât să pot urca în autoturism, după ce am urcat la volan, nici bine nu mă urcasem, nici cheia în contact nu era pusă, în momentul acela, doamna aproape mi-a luat portiera după ea, deoarece se dezechilibrase, am ieșit din mașină și doamna picase în fața mașinii, soacra mea a ridicat-o eu neavând cum pentru că sunt însărcinată, am dorit să sunt la 112, însă aceasta a plecat tot înainte. Întrebarea mea este, se mai poate face ceva în acest caz? Menționez faptul ca mașina nu s-a ales cu vreo lovitură, iar doamna nu este la prima abatere deoarece mereu umblă pe bicicletă sub influența băuturilor alcoolice.
Bună ziua. Am 17 ani, nu am o relație foarte bună cu părinții mei, de fapt am o relație foarte proastă cu ei, chiar groaznică, ei neavând grija de mine și neglijându-mă de la o vârstă fragedă. Am o relație cu un băiat de ceva timp, iar eu îl cunosc pe acesta de câțiva ani buni. El este în cunoștință de cauză cu ceea ce se întâmplă în casa mea. Iar eu am tras concluzia că cel mai bine ar fii să părăsesc casa părintească și să mă mut cu acesta când va venii în țară. Ideea este că nu știu cât de legal ar fii să plec, chiar dacă eu sunt de acord cu asta și sunt destul de mare să fac o alegere. Nu vreau să-i creez nici lui probeleme și nici să mai locuiesc cu părinții mei, ei mi-au spus să plec odată și să-i las în pace, dar mi-e frică să nu își schimbe alegerea și să dorească să mă ia înapoi acasă, pot face ceva în legătură cu asta? Pot pleca de acasă fără ca ei să-mi dea acordul?
Bună seara! Am 17 ani, aș putea găsi o metodă să mă mut în altă casă fără consimțământul părinților?