avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan.valentin@gmail.com

Activitate Bogdan.valentin@gmail.com

In data de 13.06.2022 la ora 18.36 ma deplasam pe strada istriei din direcția Iosif ion în direcția bd ramnicu valcea. La intersecția cu Bd ramnicu sarat am oprit pt a acorda prioritate vehiculelor care circulau pe bd ramnicu sarat in direcția Camil ressu. La eliberarea Bd ramnicu sarat am plecat de pe loc si după ce am parcurs 2 m am intrat în coliziune cu o motocicleta care circula tot pe strada istriei din direcția Bd ramnicu valcea in direcția Iosif ion și care a virat la stânga pe Bd ramnicu sarat. Motociclistul avea cateva zgârieturi superficiale la piciorul stâng si a spus ca este ok. Fiind bulversat pe moment de faptul ca nu am prevazut aparitia motociclistului si la presiunea martorilor am hotărât sa facem constatarea amiabila, bifând la completarea acesteia căsuța care confirma faptul ca au avut loc vătămări corporale la cererea motociclistului și necunoscand efectele acestui fapt . În paranteza scria: chiar dacă acestea sunt ușoare. În data de 14.06.2022 la 14.53, conducătorul motocicletei mi-a comunicat telefonic ca intenționează sa meargă la politie si la spital întrucât cei de la firma de asigurări i-au comunicat ca nu este valabila amiabila pt ca am bifat ca au existat vătămări corporale. Aflat în drum spre inspectoratul de politie am fost sunat de un echipaj sa merg la locul accidentului pentru măsurători. M-am prezentat și echipajul a făcut măsurători și foto eu indicând locul accidentului cu un con de culoare portocalie. Echipajul a stabilit ca de vina pentru producerea accidentului este motoclistul însă soluția politiei a fost ca ne-a încadrat pe amândoi la parasirea locului accidentului soldat cu vătămare corporala fără încuviințarea politiei. Ce ma sfătuiți sa fac?