avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate olimpului

Activitate olimpului

Buna dimineata .Ce lucruri in contradictie ati gasit ? Am cadastru si actele de proprietate ale fiecarui apartament .Cum putem inainta?
Buna dimineata .Ce anume din cartea tehnica? Imobilul a fost mostenit dela parintii mei 2002,care l au mostenit dela bunicul meu 1944,care a cumparat in 1924 corpul A si a construit in 1939 corpul B. Eu l-am mostenit in 2002 ,dar m-am nascut in acest imobil . cu multumiri
Buna ziua detin un apartament intr-o curte cu doua corpuri de cladireA si B ,construite in perioade diferite (1865-1939) .In fiecare cladire sint doua apartamente ,dar nici unul nu are parti de folosinta individuala sau comuna in corpul de cladire al celuilalt corp.Peste fiecare corp exista spatiu de pod , Podul de deasupra apartamentului meu,corp cladire B, este in folosinta exclusiva a familiei mele dela constructie (1939), vecinii care au primit casa de la stat dupa natinalizare si apoi au cumparat-o ,ne fiind interesati sa foloseasca podul l am folosit doar noi .La intrarea in pod exista o camera de serviciu si o mansarda ,care imi apartin cu acte (ambele masurind 28,69mp ) ,pe care le am amenajat in spatiu locuibil.Dorind sa ies din indiviziune si apoi platind o sulta sa obtin legal podul (care in majoritate are inaltimea de 120-70 cm) m-am lovit de problema ridicata de ICRAL cum ca podul ar apartine SI proprietarilor corpului A. Daca este corect ? sau cladirile fiind construite in periode diferite ,fara parti de folosinta comuna ,au dreptul la poduri separate ? cu multumiri Daniela