avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana 9

Activitate Roxana 9

Important! Va rog, este urgent, daca stie cineva sa ma ajute cu o informatie. In martie 2023 am incheiat indemnizatia de crestere copil, pe martie am 8 sile cotizate, pana in august am fost neasigurata, din august sunt coasigurat la soțul meu, in octombrie m am angajat iar in noiembrie am schimbat angajatorul. Acum in martie 2024 am fost in concediu de ingrijire copil, 5 zile si nu mi se va plati pentru ca nu am cotizatie 6 luni anterior medicalului. Insa intrebarea mea este, de ce nu se pune si perioada de coasigurat, adica nu are acelasi rol? Are acelasi rol până in momentul platii medicalului? De ce anume? Multumesc
Buna ziua! Daca am avut medical de ingrijire copil in luna martie 2024, insa eu am lucrat luna octombrie la o firma, apoi din noiembrie la firma actuala si sunt coasigurat la sotul meu din august 2023 mi se va plati concediul medical? Va mulțumesc
Buna ziua, as dori sa imi deschid un anticariat online si nu gasesc exact informatii despre asta, am gasit ca si cod caen 4791 pt exclusiv online si ca ar trebui sa deschid un srl, dar doar de pe unele forumuri am gasit informatia nu am gasit o lege anume sau ce avize am nevoie. As vrea sa comercializez in special carti pentru copii dar nu inteleg daca eu trebuie sa justific provenienta tuturor cartilor, pentru ca eu ma gândeam sa achizitionez multe de la persoane fizice din propria biblioteca sau de la targuri deaceea nu inteleg exact modul de funcționare fiscal al anticariatului.
Va multumesc si sper sa gasesc ajutor la dumneavoastra