avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate FaraGalagie

Activitate FaraGalagie

Cu tot respectul, dna Ynocentta, dar nu stiu de ce la fiecare situatie in care cineva se plange ca are vecini galagiosi, dvs le sugerati sa isi izoleze fonic camera/apartamentul. Aveti idee cat costa asta? Pentru ce indemnati oamenii sa cheltuiasca atatia bani pt izolare cand izolarea nu garanteaza ca nu se vor mai auzi sunete- depinde unde se afla apartamentul cu galagie si ce tip de galagie e/ce tip de sunete sunt-. E foarte enervant cand recomandati izaolarea camerei /apartamentului unei persoane care e victima unor nesimtiti. De ce sa platesc eu sume mari de bani pt izolare cand vecinii sunt de vina si ar trebui sa isi schimbe comportamentul antisocial?Ei ar trebui sa sufere de pe urma comportamentului lor, nu vecinii care sunt deranjati de galagie. Am citit multe situatii scrise de oameni care au vecini galagiosi si intotdeana am vazut recomandarea dvs de a-si izola camera/apartamentul, ceea ce e deranjant. Concret, ar trebui sa faceti recomandari practice, sa adreseze politiei (da, uneori functioneaza, uneori nu) etc, nu sa cheltuiasca sume foarte mari de bani pt antifonare, cand nici macar nu e vina lor.
Buna ziua,

Am probleme cu niste vecinii unde sta un copil foarte galagios. Cred ca sta aici la bunici.

De cum se trezeste dimineata, incepe sa alerge foarte zgomotos prin apartament, bubuie, tranteste lucruri indiferent de ora. Pana de curand, se punea sa doarma pe la 22 si ceva, acum si pe la 23 si ceva se mai aude ca alearga sau bubuie.

Bunicii respectivi (banuiesc ca sunt bunicii lui, ca sunt de varsta mijlocie catre 55 - 60 ani) fac dus chiar dimineata pe la 5:30 sau 6, cu toate ca nu lucreaza. Nici in weekend nu ne putem odihni ca se aude galagie mare de la vecini foarte de dimineata. Mentionez ca lucrez de acasa si tot timpul imi pierd concentrarea. Mentionez ca acest copil sta aproape 24/24 in casa, cred ca l-am vazut in fata blocului 1-2 ori in ultimul an., tot ce face e sa alerge zgomotos in apartament si sa bubuie, urle, avand vreo 6-7 ani.

Am suportat galagia copilului timp de cel putin vreo 2 ani, mama e mai in varsta si e foarte deranjata de copil. Acesta nu e scos aproape niciodata afara, cea mai mare parte a timpului o petrece in apartament. Practic, nu ne putem odihni la amiaza, ne trezesc dimineata la ce ora se trezec ei pt ca fac galagie, in special copilul si se mai aud zgomote si pana la 12-1 noaptea, uneori se mai trezesc si peste noapte si se aude ca acestia merg sau trantesc lucruri.

In perioada pandemiei, am batut de cateva ori in perete cand nu mai suportam sa il auzim pe copil, dar se auzea cum un barbat radea si il punea pe copil sa tropaie si mai tare. Am mai batut de cateva ori cu alte ocazii si barbatul respectiv a devenit agresiv, a injurat-o pe mama, a folosit cuvinte foarte urate si a amenintat-o ca daca mai comenteaza ne sparge usa si nu stiu ce ne face. Nu am reactionat deloc de atunci, dar copilul continua sa faca foarte mare galagie si nici nu stiu daca ar trebui sa stea aici. De curand am observat ca vecina sta in fata blocului cu un bebelus de cateva luni - presupun ca e al 2 lea nepot- si tot cu ei vor sta. E posibil ca acel copil sa stea aici daca acestia sunt bunicii lui?Nu ar trebui sa stea cu parintii,- unde locuiesc acestia, daca tot ne deranjeaza? A, si inca ceva. Au un aparat, nu stiu exact ce e , care e chiar dincolo de perete comun cu noi si se aude cum uruie, chiar si peste noapte. Nu tare, dar e deranjant.

Ne-am saturat pana peste cap de copilul acela si si adultii mai bubuie si fac zgomote pana tarziu. Ce as putea dace?