avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Activitate Alexgeorgel848

Activitate Alexgeorgel848

Salut, recent am avut un accident cu un tractor, circulam pe un drum prioritar în localitate și dintr-un drum secundar la stânga a ieșit un tractor care avea stop, fara sa se asigure. Distanta și timpul nu îmi permiteau să frânez in siguranță și riscam să îl acrosez, așa că am tras stânga și am intrat pe contrasens pentru a evita accidentul. Fix când am ajuns in paralel cu tractorul a făcut stânga (a vrut să intre pe prima străduța la stânga, la diferență de vreo 10 m de cea de unde a ieșit) și a intrat în mine. Pe acel sector era linie continua, era doar discontinua pentru viraj la stânga. Polițiștii care au venit la fața locului au spus că avem 24 ore sa facem amiabilă altfel îmi rețin permisul pentru depășire pe linie continua, nu au înțeles că tractorul mi-a ieșit de la stop și l-am evitat. Tractoristul nu are permis de conducere, doar un certificat agricol care am înțeles că îl poate folosi doar pe camp, nu pe drumuri publice dar nu sunt sigur. Exista in codul rutier vreo lege care îmi permite să depășesc pe linie continua in caz de pericol imediat? (Neacordare de prioritate). Vreau să declar accidentul și încerc să aflu informații.