avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate Alin M

Activitate Alin M

Bună.V am trimis mesaj în privat.Multumesc

Din păcate nu ma pricep la domeniul asta și am cerut doar verbal și răspunsul a fost verbal.
Imi cer scuze dacă va deranjez cu întrebările mele dar ce fel de cerere scrisa trebuie sa depun la primarie ca să ii pot obliga sa imi răspundă și dacă nu sa pot acționa în instanță?
Mulțumesc

Asta este și dilema mea.Cum ii pot obliga sa imi arate ce acte au pe teren.
Din spusele vecinilor acel teren este al primăriei și probabil din acest motiv persoana de la urbanism nu a vrut sa imi spune cine este proprietarul acelui teren.

raluk0207 a scris:

Asta e treaba politiei locale, care poate interveni pentru deranjarea ordinii si linistii publice.
Dar de aflat ce acte au, bineinteles ca nu o sa va spuna nimeni.
Si nici nu aveti ce sa atacati.
Nu aveti nicio calitate legala de a verifica dvs actele de proprietate ale vecinilor. In plus, actele de proprietate contin date cu caracter personal si intra sub incidenta GDPR.

În calitate de vecin.Am construit o casa iar lângă era timp de 5 ani era căsuța cu o camera părăsită de mult fără uși,geamuri.
De 2 luni au apărut niște indivizi(6 adulți și cam 7 copiii)de etnie romă ei susțin ca sunt proprietari.La primarie nu am primit nici un răspuns mai mult mau luat la întrebări ca ce treaba am eu.
Nu as avea nici o treaba dacă din cartierul liniștit care era a devenit un loc în care nu poți sta din cauza petrecerilor și galagiei etc.
Mulțumesc

raluk0207 a scris:

Dvs ce calitate aveți fata de persoana respectiva?

Din păcate am încercat dar nu vor sa zică.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Incercati la primarie.

Bună.Cum pot afla ce fel de acte are cineva pe un teren? Menționez ca terenul nu apare in cartea funciara.Multumesc