avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu_1976

Activitate Nicu_1976

Inteleg regula de acordare a prioritatii, insa nu vad aplicabilitatea ei aici in cazul meu.
Masina se afla in sens pe banda nr 2, a continuat sa mearga pe acea banda, eu am intrat pe banda nr 1.
Semnalizarea practic arata intentia de schimbare a benzii, daca se afla pe banda 2, cea de langa scuar si semnaliza in contiunare stanga, asta inseamna ca intentiona sa tina acea banda, cea ce a si facut.
Salut,

Pe scurt, mi s-a ridicat permisul deoece nu am acordat prioritate in sensul giratoriu.
Totul s-a petrecut intr-un sens giratoriu de 2 benzi, unde era o masina pe pe banda 2 (cea de langa insula), eu patrunzand pe banda 1. Mai mult masina de pe banda 2 semnaliza stanga, prin asta aratandu-si intentia de a nu schimba banda. Eu am patruns pe banda 1 si am iesit la prima iesire pe banda 1.
Nu stiu unde am gresit, plangerea mi-a fost respinsa.
Conform deciziei finale asta ar insemna ca daca avem un sens giratoriu cu 4 benzi, daca o masina se afla pe banda 4 trebuie sa-i dam prioritate si sa nu ne incadram pe prima banda.
Exista inregistrare.
Mi-ar fi de mare ajutor niste justificari care sa aiba trimitere catre legislatie.
Multumesc