avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1597 soluții astăzi
Forum Activitate paulraven91

Activitate paulraven91

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Articolul (din 2019) citat de dumneavoastră l-am citit și eu înainte de postarea întrebării.
Sursă: [ link extern ]

Deși articolul are o concluzie legată de definirea caracterului de continuitate pentru activități economice in general, articolul nu intră în detalii concrete referitoare la veniturile specifice mediului online.

Întrebarea mea rămâne în continuare: Cum se definește caracterul de "continuitate" în cazul veniturilor din online? Ce criterii exacte califică o activitate economică ca fiind continuă (de exemplu: venit lună de lună timp de x luni; un plafon de y RON care trebuie atins în z luni)?

Am enumerat jos 3 exemple de surse de venituri online. Care au sau nu au caracter de continuitate? Se poate cunoaște dacă o activitate are caracter de continuitate înainte de începerea activității economice?

Exemplul 1: Venituri din platforme online de crowdfunding, cum ar fi Patreon.
Exemplul 2: Venituri din vânzări de software prin diverse platforme, de exemplu Steam.
Exemplul 3: Venituri din vizualizări de videoclipuri (publicitate online - Google AdSense via YouTube).

Apreciez ajutorul!
Bună ziua!

Aș avea o întrebare referitoare la caracterul de "continuitate" a veniturilor obținute din mediul online - Dacă cineva realizează venituri online fără caracter de continuitate, veniturile se pot declara în baza declarației unice ca persoana fizică neînregistrată juridic și fiscal. Dar în cazul în care veniturile sunt continue, este nevoie de înființarea unui P.F.A.

Întrebarea mea: Cum se definește caracterul de "continuitate" în acest caz? Ce criterii exacte califică o activitate economică ca fiind continuă (de exemplu: venit lună de lună timp de x luni; un plafon de y RON care trebuie atins in z luni)?

(Am enumerat jos 3 exemple de surse de venituri online. Care au sau nu au caracter de continuitate? Se poate cunoaște dacă o activitate are caracter de continuitate înainte de începerea activității economice?)

Exemplul 1: Venituri din platforme online de crowdfunding, cum ar fi Patreon.
Exemplul 2: Venituri din vânzări de software prin diverse platforme, de exemplu Steam.
Exemplul 3: Venituri din vizualizări de videoclipuri (publicitate online - Google AdSense via YouTube).

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!