avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_coman14@yahoo.com

Activitate gabriela_coman14@yahoo.com

Buna seara,

Ma numesc Gabriela si as dori sa stiu ce sanse am sa-mi recuperez contravaloarea amenzii platite pentru necompletarea Formularului on-line plf, conform OUG nr.129/2021.
In data de 3 ianuarie 2022, la intrarea in Romania in necunostinta de cauza nu am completat acest formular, politia de frontiera din aeroport nu m-a intrebat despre acest formular si nu m-a informat ca trebuie sa îl completez.
In consecinta am fost amendata cu 2000 lei prin proces-verbal emis in 4 ianuarie de DSP.. Am platit in 15 zile 1000 lei, jumatate din cuantumul amenzii, am contestat procesul-verbal la Judecatoria Sectorului 5 si am solicitat restituirea banilor., nestiind ca aceasta contestatie implica un proces in instanta.
Am tot primit citatii pentru a ma prezenta in instanta, am comunicat Jud.Sect.5 ca nu ma pot prezenta pentru ca nu ma aflu in Romania si intentia mea nu a fost sa intentez un proces in acest sens.
Mai nou, dupa promulgarea legii care prevede anularea amenzilor date in baza OUG 129 si obligativitatea restiturii banilor, am primit o noua citatie pentru prezentare in instanta in luna septembrie a.c., procesul fiind mutat la Jud.Sect.2.
Fata de cele de mai sus si avand in vedere Legea nr.257/2022 privind anularea amenzilor este totusi posibil sa pierd procesul si sa mi se impute plata cheltuielilor de judecata?

Va mulțumesc anticipat.

Gabriela