avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate Alex20222

Activitate Alex20222

Răspuns la discuția Radiere auto.
Puteți detalia?
Discuție Radiere auto.
Buna seara. Doresc achiziționarea unui autoturism in România.Autoturismul este înmatriculat, dar eu vreau sa îl cumpăr pentru revânzare in Italia. Nu știu cum sa fac sa îmi fie mai ușor , pentru ca din ceea ce am citit , CIV-îl este reținut la radiere, eu mașina vreau sa o iau direct radiată, face proprietarul de drept radierea după care mi-o vinde cu contract de vânzare cumpărare , ulterior mașina o iau pe platforma și o Transport pana in Italia. Problema va fi aici, aici o voi revinde imediat, dar neînmatriculată, noul proprietar își va face singur înmatricularea, dar va avea nevoie și de CIV ce se va retine in Ro, ma puteți îndruma cum se poate face? Autoturismul l-as înscrie pe numele meu in RO însă durează ceva zile și eu pot sta foarte puțin in țara!


Mulțumesc frumos !
Bunã ziua!
Aş dori sã ştiu dacã, deschizând o firmã in România, aş putea sa îmi desfãşor activitatea in Italia?
Activitatea firmei ar fi domeniul viticol, munci manuale, de început aş putea angaja un numãr de 10-15 persoane, la cè sã mã aştept? Taxele in Italia pentru fiecare angajat sunt exagerate.
Mulțumesc.