avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate vmiron

Activitate vmiron

Multumesc pentru raspuns !
Probleme la predarea aprtamentului inchiriat. Am incheiat un contract de inchiriere pe durata de 1 an, impreuna cu inca 2 persoane, fiind vorba de un apartament cu 3 camere. Am platit o garantie, in baza conractului, in valoarea unei chirii lunare, in valoare de 2100 lei, la semnarea contractului. in urma unor neintelegeri aparute intre noi, cei trei chiriasi, am decis sa intrerupem contractul inainte de perioada de 1 an. Nu am respectat nici perioada de preaviz, de 60 de zile, notificarea noastra fiind facuta cu doar 23 de zile inainte de data predarii apartamentului. In contract este specificat la un articol ca nerespectarea termenului de 1 an inseamna pierderea garantiei, iar la un alt articol ca nersepectarea termenului de 60 de zile inseamna pierderea garantiei. Inainte de predarea apartamentului proprietarul a solicitat 330 lei de persoana, in total 990 lei pentru cheltuielile/facturile ce urmeaza sa fie emise aferente lunii iulie, intretinere, energie elctrica, gaz, ultima luna in care am locuit acolo, in conditiile in care cheltuielile cumulate pentru 1 luna de vara pentru acel apartament sunt in jurul sumei de 300 lei. La predarea apartamentului proprietarul a refuzat sa semneze incheierea contractului, avand obiectiuni, mai precis: nu era curatenie in baie, bucatarie si nu era aspirat in una din camere, hota din bucatarie defecta si murdara, cada din baie are dungi negre pe fundul ei si necesita revopsire (se vedea ca a fost vopsita cand a fost preluat apartamentul, si acum are prelingeri de vospea in urma vopsirii acesteia), manerul de la usa de la balcon s-a departat de tablie cu aproximativ 1 cm (precizez ca este functional) si ca pe fundul unui sertar din baie vopseaua s-a umflat. Toate aceste probleme ne-au fost transmise pe grupul de whatsup a doua zi dupa predarea apartamentului, in data de 30 iulie, impreuna cu precizarea proprietarului ca va chema o firma specializata pt a face curatenie si ca va face niste calcule privind repararea deteriorarilor si a hotei (care este in garantie, dar el crede ca nu va primi reparatia in garantie, pentru ca este murdara). In urmatoarea zi s-a razgandit, si ne-a comunicat ca in baza contractului are dreptul sa ne ceara inca 2 chirii dar pentru ca este baiat bun, a hotarat sa ne ceara doar una. In contract nu este precizat la nici un articol acest drept. In contract nu este precizat scopul in care este retinuta acea garantie, doar ca se pierde in caz de nerespectarea termenelor. La contract nu s-a facut nici un inventar cu bunurile din apartament si starea lor. Este adevarat, nu am facut curatenie in baie si bucatarie si una din camere (cea neaspirata). Intrebarea mea este daca proprietarul are acel drept de a solicita inca una sau doau chirii, daca acele deteriorari pe care ni le imputa nu cumva se incadreaza la uzura normala, sau care din ele, avand in vedere ca nu exista un proces verbal sau inventar nici la inceputul nici la finalizarea contractului. Am predat cheile la data convenita si acum ni se cer in continuare bani. Costul unei curatenii pentru o baie si bucatarie plus aspirat una din camere este undeva in jurul a 200 lei, cu tot cu materiale. O cheltuiala mai mare ar fi reparatia hotei, daca nu este primita in contul garantiei, una noua fiind 600 lei, dupa cele spuse de proprietar, dar nu putem spune care ar fi costul unei reparatii, intrucat nu a fost inca reparata. Daca am deduce din cei 990 lei suma de 300 lei aferenta cheltuielilor pt luna iulie in care am locuit acolo, raman 660 lei care, dupa parerea noastra ar acoperi curatenia si reparatiile mentionate. Proprietarul a spus initial ca va facce niste calcule, apo s-a razgandit si a spus ca are dreptul la inca doua chirii, din care cere doar una. Ce ne sfatuiti sa facem ? Doi dintre noi am decis sa refuzam sa platim alte sume, unul dintre noi este indecis. Garantia depusa este doar o ,,amenda" pt nerespectarea termenelor, nu are si scopul de recuperare a unor eventuale daune ? Refuzul nostru de a mai plati alte sume de bani este in totalitate justificat dpdv legal, sau ne poate cauza alte neplaceri ? Am uitat sa precizez ca am locuit acolo ca si chiriasi pe durata a 10 luni.