avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate Oprea M

Activitate Oprea M

Buna ziua,
A fost vandut apartamentul tatalui lui si partea cuvenita lui a fost virata in contul meu. Din contul meu a fost facuta plata catre mama lui care ne a facut noua act de vanzare cumparare pt apartamentul in cauza. Nu stiu daca conteaza dar a fost cumparat mult sub pretul pietei. 25000 euro. ma gandesc ca in 10 ani cu renovari, casnicie si copil eu chiar sa nu fi contribuit nici macar cu jumatate din suma? Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua, Doresc sa stiu daca in urma partajului, eu si copilul avem drept la o parte din apartamen?Las si detaliile mai jos: concubinaj intre anii 2001-2009, casatorie intre 2009-2020,a rezultat si un copil in urma cestui mariaj. In anul 2018 am achizitionat de la mama lui un apartament cu bani proveniti dintr o mostenire dea lui, ambii fiind proprietari in acte. Intelegerea verbala a fost ca facem apartamentul jumatate jumatate deoarece mi am adus portul in toti acesti ani 2003-2020 in care am locuit impreuna in partament. Dupa divortul amiabil s a razgandit si nu mai doreste sa impartim nimic. In prezent, dupa divort, eu si copilul locuim de 2 ani intr o garsoniera cu chirie si el in partamentul cu pricina. Am sau nu sanse sa primesc ceva in urma unui partaj. Va mulumesc!