avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate Mirabilis

Activitate Mirabilis

Va multumesc pentru raspunsuri! Am sa incerc sa lamuresc problema cu cei de la ORC.
Buna ziua!

Am cumparat in urma cu un an un apartament ce figura ca sediu social al unei firme in care fostii proprietari erau asociati. Acestia s-au retras din firma inainte de ne vinde apartamentul. Dar inca primim corespondenta firmei respective. Mai mult, au inceput sa apara executori judecatoresti pentru ca firma nu si-a platit niste rate de leasing. Nu avem cum sa-i contactam pe proprietarii firmei, iar fostii proprietari ai apartamentului zic ca nu mai tin legatura cu ei.
Ni s-a spus ca pentru a nu mai avea batai de cap cu firma respectiva trebuie sa depunem o cerere pentru ca apartamentul nostru sa nu mai figureze ca sediu social al SRL-ului repsectiv. Zis si facut. Am facut cererea al Administratia Financiara. De acolo a venit raspuns ca cei de la Registrul Comertului pot rezolva situatia si sa ne adresam lor. Inca o cerere si o plimbare pana acolo nu ar fi o mare problema. Exista insa o ciudatetie in raspunsul de la AF care zice ca firma respectiva este inregistrata de fapt cu alt sediu decat adresa noastra actuala si anume: vechea noastra adresa.
Intrebare: cum poate o firma sa-si schimbe sediul peste noapte (in comunicareile aduse de executorii judecatoresti scrie clar ca sediul social al firmei e adresa noastra actuala)? Si presupunand ca-l schimba, cum poate sa-l schimbe pe vechea noastra adresa desi noi nu avem nici o legatura cu ei si nu am stiut de firma asta inainte de a ne muta la adresa de acum? Se poate sa se fi incurcat ceva la registrul comertului? (mi se pare prea mare coincidenta ca noul sediul cu care figureaza acum firma sa fie vechiul nostru apartament...)