avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate NNSilviu

Activitate NNSilviu

Buna seara. Am unele nedumeriri si sper ca ma puteti indruma. Am deschis un S.R.L si dupa plasarea primelor comenzi, trebuie sa fac NIR-urile. Aici as avea mai multe intrebari:
1. Numele produselor de pe NIR-uri trebuie sa conincida cu numele de pe facturile primite de la furnizori?
2. Pretul de vanzare de pe NIR-uri le pot modifica oricand? Adica daca eu deja am apucat sa dau 2-3 NIR-uri contabilei cu pretuld e vanzare x, pot modifica pretul produselor de pe acele NIR-uri?
3. O alta problema ar fi ca unul din furnizori desi eu plasez comanda cu: 1buc Geam cu OCA iPhone X / 1buc Geam cu OCA iPhone 13 Pro. Pe factura care o primesc de la el nu apar produsele separat si cu denumirea respectiva. Mai exact apare totalul de 2buc si denumirea de Geam cu OCA telefon mobil. Desi pretul pe BUC pentru Geam cu OCA iPhone X este de ex 15lei si Geam cu OCA iphone 13 Pro este 18lei, apare pe factura cum am spus 2x Geam cu OCA telefon mobil si pretul per bucata 16.5lei.
Intrebarea mea este: daca eu primesc factura asa de la furnizor, cum pot tine evidenta la ce vand?

4. De asemenea taxele pentru prestari servicii sunt mai mari decat pentru taxele din vanzari?

Multumesc!