avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate priestpriest

Activitate priestpriest

Multumesc frumos.
Exista cumva vreo "portita" daca noi sotii am avea fondat de catre noi un ONG care sa preia prin vreo forma mostenirea, astfel incat daca unul din noi moare primul, celalalt sa aiba acces la bunuri prin prisma ONG-ului? Sau ceva asemanantor...poate nu m-am exprimat cum trebuie..
Buna seara si multumesc pentru raspuns!
Testamentele reciproce ne acopera de toate celalte categorii de mostenitori de toate gradele (2,3,4 etc)?
De asemenea, cum ati sugera instrainarea bunurilor din timpul vietii astfel incat sa fie sigur? Avand in vedere ca nu stim care din noi moare primul, evident este exclusa optiunea ca doar unul sa "vanda" celuilalt tot ce are. Deci cum vedeti aceasta abordare? Exista practici comune/des intalnite in acest sens?

Multumesc!
Buna ziua,

Suntem sot si sotie fara copii. 3 parinti in total. Sotul are o sora cu familie. In rest veri, unchi, matusi , bunici etc. Care este cea mai sigura si neatacabila varianta legala prin care ne putem asigura ca in cazul decesului unuia dintre noi, 100% din "averea" celuilalt revine sotului/sotiei, fara posibilitatea sa vina cineva sa atace si chiar sa obtina ceva? Mi se pare normal ca atata timp cat muncesc, sa am libertatea sa las cui vreau eu roadele muncii mele, si nu sa fie obtinute la liber prin prisma unor legaturi de rudenie. Cumva trebuie sa existe un/niste documente legale prin care sa se poata obtine acest lucru. Multumesc anticipat din suflet!