avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate hinodenis

Activitate hinodenis

Buna seara,

Imi puteti spune, va rog, daca in cazul parfumurilor achizitionate online politica de retur implica anumite conditii speciale?

Pe site-ul de unde am comandat sunt specificate urmatoarele:
"In cazul parfumurilor celofanul prin care cutia a fost sigilata nu trebuie sa fie rupt. Intelegem returul unui parfum care nu este compatibil cu gusturile dumneavoastra dar nu acceptam produse cu celofanul rupt."

Din cate stiu eu, cel mult, se pot percepe anumite costuri care sa compenseze deteriorarea produselor, insa cei de la magazin mi-au spus ca parfumurile intra in aceeasi categorie cu alte produse de cosmetica/igiena, cum ar fi cremele etc. Personal, nu cred ca fac parte din aceeasi categorie, iar teoria cu celofanul nu mi se pare plauzibila. Mentionez ca parfumurile sunt cu pulverizator, nu cu betisor pentru aplicare, astfel incat NU exista contact cu pielea in momentul aplicarii.

Totodata, mentionez ca e vorba despre niste parfumuri de tip replici (parfumuri inspirate, nu cele de tip fake), prezentate a fi asemanatoare cu originalele, insa de fapt, sunt total diferite. Pe site nu am gasit informatia ca parfumurile pot mirosi altfel decat cele pe care le imita.

Imi puteti spune, va rog, care e realitatea in acest caz, in privita drepturilor mele de retur?

Multumesc!