avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate s-dan

Activitate s-dan

nu avem sigiliul de montaj . Un grup de vecini se opune sigilarii de la montaj .Va dati seama care este motivul .
Buna ziua , locuiesc in Baia Mare intr-un bloc de locuinte care are 33 apartamente ( o singura scara ) si avem contorizare individuala pentru apa rece , apa calda si calorifere ( avem centrala pe bloc si contorizam apa care vine pentru calorifere ) . Apometrele nu sunt sigilate si nici verificate de cel putin 10 ani , doar cele de la calorifere s-au schimbat de 2 ani ( mai sunt persoane care nu le-a schimbat de 10ani ) .Am cereut sigilarea apometrelor si verificarea lor , dar un grup din vecini se opun ( se intelege , de ce ) .Vreau sa stiu care este legea care obliga sigilarea apometrelor si ce baza legala am sa pot cere , legal , sigilarea si verificarea apometrelor, lucru care ar duce la plata corecta a consumurilor . Avem apometru la intrarea in bloc, consumul pe apartamente fiind impartit pe baza citirii apometrelor individuale ( care nu sunt sigilate ) avand diferente foarte mari intre consumul care intre in bloc cu suma citirii apometrelor individuale .